MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Nie musimy się kochać z Bydgoszczą, ale nasze potencjały powinny być liczone razem"

wixad
Rafał Pietrucień: - Utrata przez Bydgoszcz i Toruń statusu aglomeracji ponadregionalnych uderzy w całe województwo
Rafał Pietrucień: - Utrata przez Bydgoszcz i Toruń statusu aglomeracji ponadregionalnych uderzy w całe województwo Małgorzata Litwin UMT
Toruń protestuje przeciwko zakwalifikowaniu miast stołecznych jako „aglomeracji o potencjale regionalnym”. - Jeśli ta sytuacja się utrwali – stworzymy w Polsce dwie kategorie miast wojewódzkich – z Bydgoszczą i Toruniem w trzeciej lidze – przestrzegał podczas konferencji prasowej wiceprezydent Rafał Pietrucień.

Konferencję w sprawie kontrowersji związanych z nową kategoryzacją miast zwołał przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz. Przypomnijmy – planiści wyróżnili w Polsce 7 aglomeracji o potencjale krajowym. Ani Bydgoszczy, ani Torunia do nich nie zakwalifikowano.

Spadliśmy do trzeciej ligi

- Sprawa jest nadzwyczajnej wagi, to jest nasza racja stanu – przekonywał Łukasz Walkusz. - Nie musimy się kochać z Bydgoszczą, ale na pewne formy współpracy jesteśmy skazani.

Rafał Pietrucień podkreślił, że w nowej kategoryzacji miast posłużono się obrazem statystycznym sprzed lat, nie uwzględniające sytuacji obecnej: - Najtrudniej nam zrozumieć, że nasze dwa miasta, dwa bieguny, ich potencjał został potraktowany rozłącznie. Bo wskutek tego w tej klasyfikacji spadliśmy do trzeciej ligi w sieci osadniczej. Zostaliśmy potraktowani jako aglomeracje o znaczeniu regionalnym, czyli oddziałującymi tylko na region! Takie sklasyfikowanie naszych miast jest nieuprawnione.

Nie walczymy o kolor kropek

Wiceprezydent zauważył, że - jeśli ta sytuacja się utrwali – stworzone zostaną dwie kategorie miast wojewódzkich: - Przyporządkowanie miast do poszczególnych kategorii jest pokazaniem szans rozwojowych dla tych miast. Walczymy nie o kolor kropek na mapie, ale o przyszłość naszych miast, które mają ambicje krajowe i europejskie. Obecne rozwiązanie odbiłoby się negatywnie dla całego województwa.

Według wiceprezydenta Pietrucienia, w sytuacji oporu Bydgoszczy Toruniowi pozostało już tylko „odwoływać się do poziomu krajowego – ministerstwa”: - Przecież nie chodzi o to, żeby kogoś na siłę żenić, ale dwa miasta odległe o 30 km powinny myśleć o małżeństwie z rozsądku.

Potencjały się uzupełniają

Łukasz Walkusz zapowiedział, że na najbliższej sesji Rady Miasta głosowany będzie projekt uchwały w sprawie Koncepcji Rozwoju Kraju 2050. Czytamy w nim między innymi:

„Rada Miasta Torunia (…) wyraża sprzeciw wobec zakwalifikowania miasta Torunia do aglomeracji regionalnych, tj. do kategorii III rzędu ośrodków wśród poziomów hierarchicznych polskich miast. W Toruniu ulokowano siedzibę Sejmiku Województwa, a w Bydgoszczy siedzibę Wojewody, a co za tym idzie, w polityce regionalnej przyjęto zasadę łącznego postrzegania funkcji regionalnych i ponadregionalnych obydwu miast stołecznych województwa, których potencjały wzajemnie się uzupełniają i wzmacniają, również w zakresie wojskowości o strategicznym znaczeniu dla obronności kraju”.

Michał Wojtczak: Możemy się nie zgadzać w sprawach światopoglądu

Podczas konferencji zaprezentowany został przez wiceprzewodniczącą Rady Edytę Macieję projekt ustanowienia Roku Wilhelminy Iwanowskiej, wybitnej toruńskiej astronom.

Więcej kontrowersji wzbudził projekt przyznania honorowego obywatelstwa miasta działaczom solidarnościowego podziemia: Janowi Wyrowińskiemu, prof. Stanisławowi Dembińskiemu oraz prof. Alicji Grześkowiak. O ile dwie pierwsze kandydatury nie budziły kontrowersji, trzecią oprotestowała toruńska lewica, zarzucając jej współuczestniczenie w tworzeniu prawa o ochronie życia poczętego. W obronie Alicji Grześkowiak wystąpił były poseł (obecnie radny) Michał Wojtczak: - Alicja Grześkowiak należała do 1 proc. członków Solidarności, którzy podjęli walkę z władzami komunistycznymi, jednak w przeciwieństwie do większości, w tym do mnie, nie działała w podziemiu, ale otwarcie – pod własnym nazwiskiem, broniąc przed milicyjnymi represjami między innymi studentów. Możemy dziś zupełnie nie zgadzać się w sprawach światopoglądowych, ale nic nie ujmuje pani marszałek zasług z czasów Solidarności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska