Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

Tramwaje, które nie nadają się już do wożenia pasażerów, zwykle trafiają na złom. Przed tym smutnym losem uchroniło jeden z takich pojazdów Centrum Nurkowe Piechcin. „Emeryt dał nura” – pod takim hasłem MZK w Toruniu pożegna się ze swoim tramwajem. Zostanie on zatopiony w sztucznym zbiorniku, służącym nurkom do ćwiczeń. Dołączy tym samym do już wcześniej zatopionych sprzętów: 20-metrowego wraku holownika „Czajka”, 13-metrowego betonowego wraku morskiego jachtu „Magda”, drewnianej żaglówki „Statek miłości” i kilku samochodów.
Toruń. Nowa atrakcja dla miłośników zwiedzania podwodnego świata
Zanurzenie tramwaju nastąpi w Bazie Nurkowej Piechcin we wtorek, 26 lipca o godz. 10. Wcześniej, o godz. 8.30 na miejsce przyjedzie ekipa techniczna i nurkowa. W wydarzeniu weźmie udział Zbigniew Wyszogrodzki, prezes MZK w Toruniu, który sam posiada licencję nurka i osobiście sprawdzi pod wodą, jak prezentuje się tramwaj w tym otoczeniu.
- Na co dzień wozimy naszych pasażerów wszędzie tam, gdzie mają potrzebę dotrzeć – do pracy, szkoły, ale także w miejsca, gdzie realizują swoje pasje – mówi Zbigniew Wyszogrodzki. – Zwykle jeździmy po torach w Toruniu, tym razem jednak trafimy tam, gdzie raczej nikt nie spodziewa się nas spotkać – głęboko pod wodę. Mam nadzieję, że eksplorując nasz tramwaj, nurkowie będą mieli sporo frajdy.
By uatrakcyjnić podwodne zwiedzanie tramwaju-emeryta, MZK przygotował naklejki, stanowiące zabawny instruktaż związany z korzystaniem z pojazdu pod wodą. Na przyklejonych do szyb grafikach przeczytamy np. „Nie zabieraj powietrza pasażerom”, „Dla posiadaczy małych płetw - bilet ulgowy”, „Następny przystanek – rafa koralowa”, „W tramwaju maska obowiązkowa”, „Ustąp miejsca starszym nurkom”, „Motorniczy, nie trać ikry!”. Każda z naklejek oraz baner z hasłem przewodnim posiada elementy odblaskowe, by nurkujący, gdy podpłynie i zaświeci latarką, mógł je lepiej dostrzec.
Toruń. Nowoczesne Swingi zastępują wysłużone Kontale
Tramwaj, który trafi pod wodę, to pojazd marki Konstal, typ 805 Na o numerze taborowym 253, wyprodukowany w 1984 r. Tego typu pojazdów we flocie MZK jest 43 szt. 18 z nich zostało zmodernizowanych dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej. Na przełomie 2021 i 2022 r. do Torunia dostarczono 5 nowoczesnych Swingów z bydgoskiej Pesy. Zakup ten został zrealizowany w ramach projektu "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II", współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zadanie „Zakup taboru tramwajowego niskopodłogowego”. W sumie w taborze znajdują się obecnie 22 Swingi – i to one zastępują wysłużone Konstale.