Czytaj też:
Serwis Zdrowie www.pomorska.pl/zdrowie
Nastolatki odchudzają się na masową skalę. Zamiast zdrowego trybu życia, wybierają jednak drakońskie diety i głodówki.
- Myślałam, że to taki jednodniowy kaprys. Ale nie. Córka ubzdurała sobie, że jest za gruba i nie było gadania. Po tygodniu głodówki była tak wycieńczona, że trafiła do szpitala - opowiada pani Krystyna.
Dr Danuta Kurylak z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy twierdzi, że zaburzenia odżywiania stały się powszechnym problemem cywilizacyjnym. - Stoi za tym nie tylko oddziaływanie mediów, ale także presja środowiska, czasami nawet samych rodziców - tłumaczy.
Za nowe trendy żywieniowe obwiniają media również socjolodzy. - Telewizja i kolorowe magazyny na okrągło lansują szczupłe sylwetki. To normalne, że młode dziewczyny robią później wszystko, żeby tylko dorównać swoim idolkom- potwierdza Michał Cichoracki, socjolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Nic więc dziwnego, że z roku na rok do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób z zaburzeniami odżywiania. - Kiedyś to były tylko pojedyncze przypadki. Teraz młode dziewczyny chore na anoreksję to już norma -przyznaje Olga Olszewska, psychiatra z Torunia.
Na polecenie Generalnej Inspekcji Sanitarnej powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne przebadały w grudniu nawyki żywieniowe 10 tysięcy gimnazjalistów i 7 tysięcy rodziców w całej Polsce. Wyniki okazały się wstrząsające.
Aż 42 proc. dziewcząt uważa, że jest zbyt gruba i poważnie myśli o odchudzaniu. A 25 proc. uczniów mających prawidłową wagę jest zagrożonych zaburzeniami odżywiania. - Z naszych badań wynika też, że młode dziewczyny stosują bardzo rygorystyczne diety i łykają preparaty wierząc, że zagwarantuje im to idealną sylwetkę. To bardzo niepokojące - stwierdza Jan Bondar, rzecznik GIS-u.
Mania odchudzania nie mija nastolatkom z dnia na dzień. - Po głodówce przyszedł czas na dietę kapuścianą i białkową. Dzisiaj córka ma już prawie 20 lat, a mimo ro zawsze znajdzie jakiś zbędny kilogram do zrzucenia - przyznaje zaniepokojona pani Krystyna z Rypina.
Osoby chore na anoreksję uzyskają pomoc w Wojewódzkim Ośrodku Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu, na oddziałach endokrynologicznych w Wojewódzkich Szpitalach Dziecięcych w Bydgoszczy i Toruniu oraz w każdej poradni psychologicznej i zdrowia psychicznego.