Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycje niepodległościowe na ziemi mogileńskiej. Wystawa w muzeum w Chabsku

(ASK)
Wystawę "Nasze zrywy powstańcze" w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku można oglądać do końca stycznia 2023 r.
Wystawę "Nasze zrywy powstańcze" w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku można oglądać do końca stycznia 2023 r. Marcin Zieliński
W Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku otwarto wystawę "Nasze zrywy powstańcze", przeniesioną z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Zobacz wideo: Policja ostrzega przed oszustwami "na wnuczka"

od 16 lat

Wyjątkowo starannie i ciekawie przygotowana wystawa "Nasze zrywy powstańcze", która od 9 czerwca do 30 września br. zdobiła reprezentacyjne wnętrza Muzeum Niepodległości w Warszawie, w Narodowym Dniu Niepodległości przeniesiona została do Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku.

To wyjątkowe dzieło, pokazujące nasze wolnościowe i niepodległościowe dążenia od 1806 r. aż do Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, jest efektem wspólnego wysiłku samorządów Mogilna, Strzelna i Trzemeszna oraz Dąbrowy i Orchowa. W stolicy zwiedziło ją ponad 17,5 tysiąca osób, co uznano za niespodziewany sukces.

Sukcesem okazało się również jej otwarcie w Chabsku. Na początku związanej z tym uroczystości, przygotowanej przez dyrektora Mogileńskiego Domu Kultury Jana Szymańskiego i jego zespół, przewodniczący komitetu organizacyjnego, burmistrz Mogilna Leszek Duszyński powiedział: - Udostępniamy Państwu ekspozycję, która w ciekawy sposób pokazuje nasz patriotyzm i nieustanne wysiłki o niepodległość w minionych wiekach. Mamy w pełni uzasadnione powody do dumy. Nasi przodkowie nieustannie to demonstrowali.

Zebrani usłyszeli też słowa wdzięczności i uznania dla dyrektora Muzeum Niepodległości dr. Tadeusza Skoczka, który wraz z zespołem wspierał nas organizacyjnie, a potem prawie na cztery miesiące udostępnił bezpłatnie okazałe wnętrze na naszą wystawę i wyjątkowy wernisaż. W imieniu dyrektora Muzeum Niepodległości, Piotr Maroński wyraził uznanie dla profesjonalnego wysiłku twórców i organizatorów wystawy, której szczegółowy opis ukazał się na łamach kwartalnika muzealnego "Niepodległość i Pamięć".

W uroczystości wzięli udział również burmistrz Trzemeszna Krzysztof Dereziński, przewodniczący rad miejskich w Mogilnie - Paweł Molenda i Trzemesznie - Benedykt Nitka, a także przedstawiciele Strzelna i Dąbrowy. Roboczym zespołem tworzącym naszą wystawę z ogromnym zaangażowaniem kierował Dariusz Jankowski wiceburmistrz Trzemeszna, a jej oprawę artystyczną zapewnił Marceli Konieczny.

Wystawę w Chabsku można oglądać do końca stycznia 2023 r., później będzie prezentowana w pozostałych samorządach. W Warszawie towarzyszył jej obszerny katalog, przygotowany ze szczególną troską edytorską przez mogileńską firmę "Focus" Krzysztofa Walczaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska