Największymi plusami kamieni jest mnogość kolorów i bogactwo wzorów. Nie ma przecież dwóch identycznych kamieni, również w naturze. Można je dopasować do wnętrza każdego pokoju, przedpokoju, a nawet kuchni. Ściany, na których są kamienie, wyglądają oryginalnie, a przy tym solidnie.
Do koloru, do wyboru
W domkach jednorodzinnych kamień trafia na ściany zazwyczaj w przestronnych salonach, mieszkaniach-apartamentowcach, na półpiętrach ze schodami albo w nowoczesnych biurach. Ściany mogą być pokrytre kamieniem w całości lub w części, np. są ułożone w pas z góry na dół. Wtedy wyglądają niczym wyspa na morzu.
Najpopularniejsze kamienie są te naturalne - marmur, granit, marmur, piaskowiec albo wapień. Można je kupić w postaci płytek albo płyt ciętych na zamówienie. Na życzenie klienta kamień może być też dodatkowo wypolerowany.
Czym poszczególne kamienie się charakteryzują?
Marmur, nazywany symbolem ludzi bogatych, mieni się przy świetle słonecznym i tym bijącym od lamp. Wadą jest jednak to, że szybko się ściera powierzchnia, nietrudno go zarysować.
Lepszy pod tym względem, a co za tym idzie - i odporniejszy - jest granit. Stosowany jest jako kamień budowlany albo element dekoracyjny. Jest bardzo wytrzymały na wszelkiego rodzaju rysy. Jest też odporny na wilgoć.
Piaskowiec składa się z ziaren piasku, jakie są sklejone lepiszczem. Mieni się kolorami. Nie można nim jednak obkładać ścian w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, bo szybko skruszeje i odpadnie.
Można też kupić wapień. Zazwyczaj posiada bogaty rysunek struktur mineralnych, więc pasuje do wnętrz o różnej stylistyce. Są twarde wapienie lub miękkie. Te drugie są nasiąkliwe. Poza tym szybko tracą kolor.
Udaje marmur
Kto ma mniej w portfelu, a też chciałby mieć kamień, niech zafunduje sobie jego imitację. W marketach budowlanych są dostępne takie przypominające np. marmur czy granit.
Jak zamocować kamień do ściany? Sami tego nie zrobimy. Wyręczą nas fachowcy budowlani. Znają sposoby na montaż kamienia na ścianach nieprzystosowanych, pochyłych i nieregularnych. Mocują go do ścian budynku przy pomocy odpowiednich kotew, czasami bez użycia mas wiążących pomiędzy kamieniem a ścianą.