https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Trasa podziemna na Starym Rynku w Bydgoszczy?

Przed biblioteką ustawiono plansze z propozycjami architektów dotyczących Starego Rynku.
Przed biblioteką ustawiono plansze z propozycjami architektów dotyczących Starego Rynku. Urząd Miasta Bydgoszczy
Na pomysły, jak ma wyglądać Stary Rynek w Bydgoszczy, miasto będzie czekać dłużej, bo do 17 lipca. Tymczasem pojawiają się kolejne koncepcje, m.in. podziemnej trasy turystycznej

Przy budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na Starym Rynku ustawione zostały duże plansze z wizualizacjami i opisem. Wydłużony został też termin konsultacji społecznych. Swoje uwagi można zgłaszać do 17 lipca.

Co zakłada projekt przygotowany przez architektów? Centralna część płyty Starego Rynku zostanie wyłożona płytami granitowymi w kolorze szaro-żółtym. Chodniki znajdujące się przy pierzejach będą poszerzone. W miejscu zachodniej pierzei ma pojawić się fontanna. Nowością ma być pas świetlny wyznaczający przebieg 18 południka. Pomnik Walki i Męczeństwa pozostanie na Starym Rynku. Zostanie nieznacznie przesunięty w kierunku północno-zachodnim.

- Szukaliśmy uniwersalnego projektu, który nie będzie wzbudzał kontrowersji - tłumaczy prezydent Rafał Bruski. - Rynek ma być miejscem spotkań i uporządkowanego ładu, którego obecnie nie ma - uważa prezydent.

Ale kontrowersje i uwagi już są. Radny Stefan Pastuszewski uważa na przykład, że błędem jest przesuwania pomnika. Jest też zwolennikiem odbudowy zachodniej pierzei w jej historycznym kształcie, na co bydgoskie władze, przynajmniej w najbliższej przyszłości, nie chcą się zgodzić. Z kolei radny Bogdan Dzakanowski jest zwolennikiem odkrycia podziemi, które odkryto podczas wykopalisk w 2010 roku, a które później zasypano.

Blisko połowa Polek udaje orgazm. "Nie wiedziałem, że jest tak źle!"

Trasa podziemna na Starym Rynku to pomysł kilku prawicowych organizacji. - Powinna prowadzić przez znajdujące się 4 metry pod ziemią piwnice gotyckiego ratusza , które zachowały się wraz z resztkami sklepień, posadzkami, a także podpiwniczenia kościoła pojezuickiego pw. św. Ignacego Loyoli - wyjaśnia Krystian Frelichowski z Klubu Gazety Polskiej i radny Prawa i Sprawiedliwości. - Droga wzbogacona o multimedialne prezentacje związane z historią jak i legendami o Bydgoszczy byłaby atrakcją turystyczną dla zwiedzających nasze miasto. Podobne rozwiązanie już wcześniej zastosowano m.in. w Krakowie i mimo upływu lat cieszy się one wielkim zainteresowaniem - dodaje Frelichowski.

Podczas wykopalisk w 2010 roku wykryto dobrze zachowane fundamenty gotyckiego ratusza z resztkami sklepień piwnic, posadzkami. Dodatkowo odkryto ślady osadnictwa z przedlokacyjnego okresu historii miasta: m.in. z XII wieku oraz z okresu kultury pomorskiej, tj. II-III wiek p.n.e.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 09.07.2016 o 07:33, patrzmy realnie napisał:

Trasa podziemna dobry pomysł + zachodnia pierzeja niekoniecznie z funkcją kościoła ,precz z paskudnym pomnikiem złomem przytarganym z Warszawy. Niech będzie przeniesiony w inne miejsce naszego królewskiego, umęczonego miasta.

 


Pomnik jest pamiątką rozstrzelania Bydgoszczan...

jest jaki jest ale sprawia że mamy pamietac o agresji hitlerowcow...

że kiedyś na tym miejscu doszlo do mordu...jest to też czesc naszej histori...turysci chca poznać naszą historie a nie tam ładne coś gdzie jest wszędzie....

 

Poza tym ma swoje lata co jest plusem rzeczy stare zyskują na wartości znaczeniu...

z
zzzz

na starym miescie nie sa potrzebne nowe rzyczy jak sama nazwa mowi rynek stary.

Podoba mi sie pomysl z odkryciem tego co stare.

Dla turystow mega atrakcja.

I wkoncu mozna by było turystą wskazać miejsca do zwiedzania...

Teraz niestety tylko wyspa ale jak ktos pyta sie o historie to co mozna powiedziec niewiele bo jest krótka.

Zależy co chcecie osiągnać .. jak to ma być rozpierducha i coś nowego to poprzestawiajcie ale nadal to nie bedzie miejsce atrakcyjne turystycznie i nie bedzie nikoo przyciągać..nie ma turystow nie ma pieniędzy nikt nie zarabia nie ma płacenia podatków...

 

Na moje trzeba myśleć jaka inwestycja sprawi że ludzi się przyciągnie i będą chcieli zostawić tu kase... a nie tam nowoczesne style gdzie są wszędzie i co powiedziec turyście mamy nowoczeny rynek ktory powstal 1 mieciąc temu ponieważ miał być tam pożądek...słabe

 

A tak jak podziemie stare fundamenty z ktoregoś roku jest o czym opowiadać...jest na czym zarabiać...

 

sa ludzie są pieniądze jest też wieksza pula podatku odprowadzonego wszyscy są szcześliwi bo każdy dostaje to co chce...

Turyści atrakcje...usługi pieniądze..władze podatki...mieszkańcy np parkingi z podatkow...

d
dibis

Trasa podziemna jak najbardziej wskazana, na pewno będzie sporą atrakcją dla turystów i mieszkańców. Takie trasy są w paru miastach. Za to odbudowie pierzei mówię zdecydowane nie! Rynek będzie wyglądał jak podwórko między kamienicami.

p
patrzmy realnie

Trasa podziemna dobry pomysł + zachodnia pierzeja niekoniecznie z funkcją kościoła ,precz z paskudnym pomnikiem złomem przytarganym z Warszawy. Niech będzie przeniesiony w inne miejsce naszego królewskiego, umęczonego miasta.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska