MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Triduum Paschalne. Uroczystości w Bydgoszczy: tradycyjny obrzęd mycia nóg 12 mężczyznom

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
W Wielki Czwartek, na początek obchodów Triduum Paschalnego, w Parafiii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla w Bydgoszczy odprawiano Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego księdza Krzysztofa Włodarczyka z obrzędem mycia nóg 12 mężczyznom - na pamiątkę gestu Jezusa wobec 12 apostołów.Więcej zdjęć >>>
W Wielki Czwartek, na początek obchodów Triduum Paschalnego, w Parafiii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla w Bydgoszczy odprawiano Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego księdza Krzysztofa Włodarczyka z obrzędem mycia nóg 12 mężczyznom - na pamiątkę gestu Jezusa wobec 12 apostołów.Więcej zdjęć >>>Tomasz Czachorowski
28 kwietnia rozpoczęło się Triduum Paschalne, poprzedzające święta Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielki Czwartek w kościołach odprawiana jest Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, w trakcie której odbywa się tradycyjny obrzęd mycia nóg 12 mężczyznom.

Triduum Paschalne w Kościele Katolickim to okres wspominania męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne obejmuje trzy dni - Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

W Wielki Czwartek, na początek obchodów Triduum Paschalnego, w Katedrze Bydgoskiej pw. św. Marcina i Mikołaja odbyła się poranna msza św. z poświęceniem olejów koncelebrowana przez wszystkich kapłanów diecezji bydgoskiej, pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego księdza Krzysztofa Włodarczyka. Zgodnie z tradycją, poświęcone w Wielki Czwartek oleje przeznaczone są do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W trakcie tej liturgii kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia.

W Wielki Czwartek wieczorem odprawiana jest Msza Święta Wieczerzy Pańskiej z obrzędem mycia nóg 12 mężczyznom - na pamiątkę gestu Jezusa wobec 12 apostołów. Nabożeństwo z udziałem biskupa Krzysztofa Włodarczyka odbyło się w Parafiii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla w Bydgoszczy.

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej to wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, którą odbył Chrystus ze swoimi uczniami przed pojmaniem i ukrzyżowaniem. Podczas tej liturgii, kapłani i wierni dziękują za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po mszy następuje procesja z przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do przygotowanego ołtarza adoracji (tzw. Ciemnica).

W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby nie sprawuje się mszy, ale w kościołach odprawiane są modlitwy, tzw. jutrznie. Jutrznia to pierwsza modlitwa dnia. Następnie odbywa się Droga Krzyżowa, której kulminacyjnym momentem jest adoracja Krzyża Świętego. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego. W Wielki Piątek wiernych obowiązuje post ścisły.

Ostatni dzień Triduum Paschalnego, czyli Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Tego dnia również nie odprawia się Eucharystii. Wielka Sobota to dzień święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Po zachodzie Słońca w kościołach rozpoczyna się liturgia Wigilii Paschalnej, podczas której święci się ogień i wodę oraz zapalany jest Paschał (świeca symbolizująca zmartwychwstałego Chrystusa). W trakcie tej uroczystości następuje też odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Obchody Triduum Paschalnego kończą się w Niedzielę Zmartwychwstania, czyli w pierwszy dzień świąt Wielkanocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Triduum Paschalne. Uroczystości w Bydgoszczy: tradycyjny obrzęd mycia nóg 12 mężczyznom - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska