Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trujący metanol w denaturacie z Mogilna

(my)
Państwowa Inspekcja Handlowa apeluje o wycofanie ze sprzedaży wyrobów o nazwie "Denatura”,"Denaturat” lub innych, pochodzących od czterech producentów. Są to:Darchem Cosmetics z Mogilna (produkcja dla Interchem S.A. w Gdyni), Ulpol Spółka Jawna z Pawłówka k. Kalisza, PPUH Jan Karpiński z Konina, PPUH Czesław Rydełkiewicz z Goli Górowskiej k. Góry.
Państwowa Inspekcja Handlowa apeluje o wycofanie ze sprzedaży wyrobów o nazwie "Denatura”,"Denaturat” lub innych, pochodzących od czterech producentów. Są to:Darchem Cosmetics z Mogilna (produkcja dla Interchem S.A. w Gdyni), Ulpol Spółka Jawna z Pawłówka k. Kalisza, PPUH Jan Karpiński z Konina, PPUH Czesław Rydełkiewicz z Goli Górowskiej k. Góry. archiwum nowiny24.pl)
Sanepid apeluje do sklepów o wycofanie ze sprzedaży denaturatu wytwarzanego przez czterech producentów, w tym firmę z Mogilna. Alkohol może zawierać truciznę, po której zmarło już kilka osób.

W ciągu trzech dni - od 24 do 26 grudnia po spożyciu zatrutego metanolem alkoholu zmarło pięciu mieszkańców Stargardu Szczecińskiego. Pięciu kolejnych jest w szpitalu.

Przeczytaj także:Butelki z czeskim alkoholem znaleziono również u nas

Jak poinformował podkomisarz Przemysław Kimon, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, śledczy mają już pewność, że wszystkie ofiary zatruły się metanolem. Ustalili, że większość piła denaturat kupiony w jednym ze sklepów, choć początkowo podejrzewano, że metanol był w alkoholu sprzedawanym na stargardzkim targowisku.

- Ekspedientka rozpoznała niektóre z tych osób - mówi Kimon. - Podała, że kupowały właśnie denaturat.
Trwają badania laboratoryjne denaturatu. Państwowa Inspekcja Handlowa apeluje o wycofanie ze sprzedaży wyrobów o nazwie "Denatura","Denaturat" lub innych, pochodzących od czterech producentów. Są to:Darchem Cosmetics z Mogilna (produkcja dla Interchem S.A. w Gdyni), Ulpol Spółka Jawna z Pawłówka k. Kalisza, PPUH Jan Karpiński z Konina, PPUH Czesław Rydełkiewicz z Goli Górowskiej k. Góry.
Wyrób z Mogilna jest już wycofywany ze sprzedaży decyzją sanepidu. Zdaniem PIH i sanepidu do wyrobu denaturatów użyto metanolu, choć producenci nie napisali o tym na etykietach produktów, co było niedopuszczalne. Badania trwają.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Metanol jest silną trucizną, 8 do 10 gramów powoduje ślepotę, a 12 do 20 gramów śmierć. Alkohol metylowy bardzo łatwo pomylić z etanolem, doskonale rozpuszcza się w wodzie. W postaci czystej jest bezbarwny.

Wiadomości z Mogilna

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska