Zjazd ma zostać utwardzony i wykonany pod takim kątem, aby możliwe było wyciągnięcie łódki wędkarskiej samochodem osobowym. Prace obejmują m.in.:
- wykonanie wykopu pod nowy zjazd do wody,
- umocnienie skarpy,
- wykonanie placu manewrowego,
- wyregulowanie dna rzeki przy wejściu do slipu.
Dopiero slip otworzy Grudziądz na Wisłę
W maju br. dla "Pomorskiej" Zbigniew Byczyński z Polskiego Związku Wędkarskiego mówił: "Nasze miasto rozciąga się na długości 12 km wzdłuż Wisły i trochę wstyd, że nie ma miejsca, w którym można zwodować łódź strażacką, policyjną, wędkarską czy turystyczną. Dopiero slip naprawdę otworzy Grudziądz na Wisłę."
O tym, że slip jest potrzebny mówili strażacy i policjanci. Gdy prowadzili dotąd działania na Wiśle do wodowania łodzi używali przyczółku mostu tymczasowego. Oficer prasowy strażaków, mł bryg Paweł Korgol wyjaśniał: "Nie jest to łatwe, bo odbywa się w nurcie rzeki. W takiej sytuacji trudno jest łódź zarówno zwodować, jak i wyciągnąć z wody".
Problemem jest także wodowanie łodzi nad jeziorem Tarpno, gdzie podczas budowy nowego ośrodka wypoczynkowego również nie powstał slip. Tutaj strażacy korzystają z terenu, który jest w rękach prywatnych.
O slip nad Wisłą zabiegali radni Koalicji Obywatelskiej. Dołoży do jego budowy też marszałek
Przypomnijmy, że o budowę slipu nad Wisłą zabiegali m.in. radni Koalicji Obywatelskiej, którzy domagali się by inwestycja została wpisana do budżetu Grudziądza. I tak się stało. Choć przetargu nie udało się rozstrzygnąć w pierwszym postępowaniu ze względu na to, że samorząd miał zarezerwowane mniejsze środki na ten cel niż proponowali oferenci, to już za drugim razem przetarg został rozstrzygnięty. Stało się tak gdyż wsparcie finansowe tej inwestycji zabezpieczył marszałek województwa w budżecie na 2023 rok.
- Jako inicjatorzy budowy bezpiecznego miejsca do wodowania łodzi na Wiśle bardzo cieszymy się z tego, że część środków na to zadanie pochodzi z budżetu samorządu województwa. Partycypacja w zadaniu przez samorząd województwa świadczy o tym, jak ważne jest to zadanie - podkreśla Paweł Napolski, radny Koalicji Obywatelskiej.
Drugi przetarg wygrał grudziądzki Melbud, który zaoferował że wykona tę inwestycję za ponad 927 tys. zł. Samorząd zapłaci ponad 604 tys. zł, a brakującą część dołoży marszałek. Termin zakończenia prac wyznaczono na połowę stycznia 2023 roku.
Trwa budowa slipu nad Wisłą w Grudziądzu. Ma być gotowy w po...
