Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy
a
Kto będzie mógł skorzystać z miejskiego programu in vitro we Włocławku?
Przypomnijmy, że włocławscy radni uchwałę dotyczącą wprowadzenia miejskiego programu in vitro przyjęli 9 lipca. Z programu leczenia niepłodności metodą in vitro będą mogły skorzystać małżeństwa i osoby będące w związkach partnerskich, które we Włocławku mieszkają przynajmniej od 12 miesięcy i rozliczyły PIT za ubiegły rok właśnie we Włocławku. Warto zaznaczyć, że z programu skorzystać mogą osoby, u których stwierdzono (musi być to potwierdzone dokumentacją medyczną) bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego. Pary, które zdecydują się na skorzystanie z dofinansowania będą musiały wyrazić zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.
Program obejmuje panie od 25. do 40. roku życia (podany wiek dotyczy pierwszej wizyty u realizatora programu). Pierwsze pary z Włocławka będą mogły skorzystać z dofinansowania jesienią 2021 roku. Na bieżący rok w budżecie miasta, na realizację programu, zarezerwowano 100 tysięcy złotych. Dofinansowanie dla jednej pary wyniesie 5 tysięcy złotych. Dotyczyć będzie jednego z poniższych świadczeń:
- części klinicznej i biotechnologicznej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego;
- części klinicznej i biotechnologicznej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie (z wykorzystaniem żeńskich lub męskich komórek rozrodczych);
- części klinicznej procedury adopcji zarodka w ramach dawstwa innego niż partnerskie.
Konkurs na wybór realizatora miejskiego programu in vitro we Włocławku
W piątek 16 lipca Urząd Miasta Włocławek ogłosił konkurs na wybór realizatora programu polityki zdrowotnej pn. „Program wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców miasta Włocławek na lata 2021-2023” w 2021 roku. Zainteresowane podmioty na składanie ofert mają 14 dni od daty opublikowania ogłoszenia. Otwarcie ofert nastąpi 5 sierpnia.
- W otwartym konkursie ofert mogą wziąć udział podmioty wykonujące działalność leczniczą na podstawie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711 z poźn. zm.), świadczące usługi medyczne w zakresie leczenia niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności (Dz. U. z 2020 r. poz. 442), które: zostały wpisane do Rejestru Ośrodków Medycznie Wspomaganej Prokreacji i Banków Komórek Rozrodczych i Zarodków prowadzonego przez Ministra Zdrowia, posiadają pozwolenie lub decyzję Ministra Zdrowia na powadzenie działalności
– informuje Urząd Miasta Włocławek.
