MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trybunał Konstytucyjny: Zakres działań komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z konstytucją. Tomasz Trela: To „paraorzeczenie”

Lidia Lemaniak
Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że zakres działań komisji śledczej ds. inwigilacji systemem Pegasus, jest niezgodny z konstytucją. Wiceprzewodniczący tej komisji Tomasz Trela powiedział i.pl, że jest to „paraorzeczenie paratrybunału konstytucyjnego”.

Wiceprzewodniczący komisji ds. Pegasusa o wyroku TK

Tomasz Trela, poseł Lewicy, wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa pytany przez i.pl, czy komisja ma zamiar przejmować się orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, odpowiedział, że w ogóle nie.

– To nie jest Trybunał tylko to jest paratrybunał konstytucyjny. Może sobie próbować orzekać, ale to nie są orzeczenia tylko to są paraorzeczenia – ocenił.

Poseł Lewicy podkreślił, że w ogóle nie dziwi go to orzeczenie.

– Jarosław Kaczyński zamówił, a pani Przyłębska upichciła to, co chciał politycznie Jarosław Kaczyński – dodał.

Zdaniem Tomasza Treli PiS się po prostu boi.

– Po przesłuchaniu Kaczyńskiego, czyli po 15 marca, grupa posłów PiS zwróciła się do paratrybunału konstytucyjnego, żeby ratował ich skórę. Bo wiedzą, że kupili nielegalnie Pegasusa, nielegalnie go wykorzystywali i podsłuchiwali, inwigilowali ówczesną opozycję. Boją się, że zostanie to wyjaśnione, więc próbują takich trików, którymi ja się osobiście nie przejmuję – mówił.

Wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Pegasusa podkreślił, że w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne posiedzenie komisji.

– Będzie na nie wezwany były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – poinformował.

Tomasz Trela zaznaczył, że komisja będzie normalnie pracować.

– Mam nadzieję, że mojej koleżanki i koledzy z komisji będą myśleć dokładnie tak samo – dodał.

TK o komisji ds. Pegasusa

Posłowie PiS zaskarżyli w marcu art. 2 uchwały Sejmu z 17 stycznia 2024 r. w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus, w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Wtorkowej rozprawie przewodniczył sędzia Zbigniew Jędrzejewski, sprawozdawcą był sędzia Stanisław Piotrowicz, a w składzie był także sędzia Jarosław Wyrembak.

TK orzekł, że zaskarżony artykuł uchwały Sejmu jest niezgodny z konstytucją.

– Artykuł 2 uchwały sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 stycznia 2024 ws. powołania komisji śledczej (...) jest niezgodny z artykułem 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto TK postanawia umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie – powiedział sędzia Jędrzejewski. Dodał, że orzeczenie w tej sprawie zapadło jednogłośnie.

Więcej informacji wkrótce

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska