https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba mieć zdrowie

MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA
Pacjenci Zespołu Przychodni  Specjalistycznych do niektórych lekarzy  zapisywani są na październik lub listopad.
Pacjenci Zespołu Przychodni Specjalistycznych do niektórych lekarzy zapisywani są na październik lub listopad. Fot. WOJCIECH ALABRUDZIŃSKI
Pacjenci skarżą się na coraz dłuższe kolejki do specjalistów we włocławskich przychodniach.

W najgorszej sytuacji są we Włocławku pacjenci mający problemy urologiczne. W poradni urologicznej w Szpitalu Wojewódzkim chorzy, którzy po raz pierwszy trafiają ze skierowaniem, dowiadują się, że mogą zostać przyjęci dopiero po Nowym Roku. - Limity ograniczają możliwości pracy tej poradni - wyjaśnia Stefan Kwiatkowski, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku.

Na listopad zapisywani są chorzy, mający skierowanie do poradni: laryngologicznej i ortopedycznej w Szpitalu Wojewódzkim. W grudniu będą przyjęci w poradni kardiologii dziecięcej mali pacjenci, którzy chorują na serce. W niewiele lepszej sytuacji są chorzy, starający się o uzyskanie porady w placówkach należących do włocławskiego Zespołu Przychodni Specjalistycznych.

Na przykład pacjenci ze skierowaniem do lekarza neurologa mają szansę na spotkanie ze specjalistą dopiero w połowie listopada. Dlaczego? - Jest więcej pacjentów niż możemy przyjąć - tłumaczy rejestratorka. Kto ma problemy alergologiczne, w ZPS nie dostanie się wcześniej do specjalisty niż w połowie października.

Długie, bo wielomiesięczne kolejki są także do lekarzy laryngologów i kardiologów, przyjmujących w ZPS. - To nie kwestia niedoborów kadrowych - podkreśla Anna Dębicka, dyrektor Zespołu Przychodni Specjalistycznych. - Te problemy udało nam się rozwiązać, nawet w takiej przychodni jak okulistyczna. Po prostu limity są za niskie.

Dyrektor Dębicka podkreśla, że przychodnie przyjmują pacjentów nawet w takiej sytuacji, gdy za to nie otrzymują pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. - Mamy za osiemset tysięcy złotych świadczeń nieopłaconych - dodaje. - _Przyjmujemy jednak pacjentów, żeby _skrócić kolejki oczekujących. Na razie, ale pod koniec roku to się może zmienić.

W tym roku mniej pieniędzy niż w ubiegłym roku dostały z NFZ przychodnie: laryngologiczna i neurologiczna w ZPS. To dlatego, że otwarte zostały takie przychodnie w innych punktach miasta - laryngologiczna w filii Centrum Onkologii w Bydgoszczy, a neurologiczna w przychodni niepublicznej.

W najbliższych miesiącach, jeśli chodzi o dostępność do specjalistów w ramach NFZ, lepiej już nie będzie. Co przyniesie następny rok? Dyrektorzy mają nadzieję, że poprawę sytuacji. Oby!


Wybrane dla Ciebie

Wyjmij z lodówki i podlej hortensje. Ogród utonie w kwiatach. Oto trik na kwitnienie!

Wyjmij z lodówki i podlej hortensje. Ogród utonie w kwiatach. Oto trik na kwitnienie!

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska