Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba skończyć z betonozą w miastach. Potrzeba więcej zieleni. Są na to pieniądze

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Modelowe wręcz dla opisywanego problemu jest „zabetonowanie” Starego Rynku w Bydgoszczy, choć podobnych przykładów tylko w naszym regionie jest więcej
Modelowe wręcz dla opisywanego problemu jest „zabetonowanie” Starego Rynku w Bydgoszczy, choć podobnych przykładów tylko w naszym regionie jest więcej Fot. Marek Weckwerth
Miasta powyżej 20 tys. mieszkańców i stolice powiatów w przedziale 15-20 tysięcy mogą się starać o wsparcie finansowe dla inwestycji obejmujących rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych.

Najprościej mówiąc chodzi o „odbetonowanie” i przywrócenie na tych powierzchniach – na gruncie rodzimym - wegetacji roślin. Tym sposobem można utworzyć nowe tereny miejskie zagospodarowane zielenią, w tym z udziałem tzw. niebieskiej infrastruktury, czyli wodnej (zwiększającej retencję wody, tworzącej ogrody deszczowe, wysepki oczyszczając wodę), co sprzyja zachowaniu i ochronie różnorodności biologicznej.

Zmiany klimatyczne są szybkie i widoczne gołym okiem, więc już najwyższy czas przynajmniej starać się przed nimi bronić, dostosować do nich miejską infrastrukturę dla dobra mieszkańców.

A niestety w ostatnich kilkudziesięciu latach w polskich miastach powstało wiele praktycznie nieprzepuszczalnych powierzchni, jak betonowe place, drogi, parkingi, wielkopowierzchniowe obiekty handlowe, nie wspominając o zwartej zabudowie mieszkaniowej. Przykłady, także z ostatnich kilku lat, gdy było już wiadomo, że klimat szybko się zmienia, można też mnożyć w naszym regionie.

Tymczasem taka infrastruktura potęguje negatywne, odczuwalne przez mieszkańców zjawiska: tworzenie się podczas upałów tzw. wysp ciepła, pogorszenie jakości powietrza oraz – w przypadku intensywnych opadów deszczu – lokalne podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne.

Dla ochrona przyrody i zielonej infrastruktury

Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków do projektu służącego odbetonowaniu terenów miejskich.

Nazwa projektu jest dość skomplikowana – to działanie 1.5 „Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury”' programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (typ projektów FENX.01.05.5b Zielona i niebieska infrastruktura wraz ze stosownym zapleczem – „odbetonowanie” terenów miejskich).

To też może Cię zainteresować

Projekt skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, jednostek organizacyjnych działających w imieniu samorządu terytorialnego, podmiotów świadczących usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego.

O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie miasta powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miasta - stolice powiatów z przedziału 15- 20 tys. mieszkańców. Jak sprawdziliśmy, w Kujawsko-Pomorskiem takie kryteria spełniają następujące miasta: Brodnica (28,5 tys. mieszkańców), Chełmno (18,3 tys.), Nakło nad Notecią (17,1), Rypin (15,5), Świecie (24,9), Tuchola (13,1), Wąbrzeźno (13,0), Żnin (13,2).

Budżet konkursu to 40 mln zł, które pochodzą z funduszy europejskich na infrastrukturę, klimat i środowisko 2021-2027. Wnioski można składać do 31 października 2023 r.

* Pytania dotyczące przygotowania wniosków o dofinansowanie w ramach naboru (przed złożeniem wniosku o dofinansowanie) lub procedury wyboru projektów, można przesyłać mailowo na adres [email protected] lub skorzystać z Infolinii pod numerem telefonu: 22 45 90 800.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska