Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Trzeba zamrozić ceny prądu na 2024 rok". Inaczej szok, ile może podrożeć! Znamy ceny

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Na razie ceny energii są zamrożone. Limit zużycia pozwalający na niższe rachunki zwiększono gospodarstw domowych wzrósł w br. z 2000 kWh do 3000 kWh.
Na razie ceny energii są zamrożone. Limit zużycia pozwalający na niższe rachunki zwiększono gospodarstw domowych wzrósł w br. z 2000 kWh do 3000 kWh. Archiwum/Polska Press
Jeśli ceny prądu nie zostaną zamrożone również w 2024 roku - sporo zapłacimy. To przecieki rynkowe, sprzedawcy milczą. Do URE trafiły wnioski taryfowe dotyczące cen prądu dla gospodarstw domowych na 2024 rok m.in. od sprzedawców, którzy obsługują Kujawsko-Pomorskie.

Spis treści

Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE, powiedziała PAP, że urząd otrzymał wnioski m.in. od wszystkich największych sprzedawców energii, którzy są zobligowani do przekazywania temu regulatorowi taryf do zatwierdzenia, mowa o takich, jak: Tauron Sprzedaż, Energa Obrót, PGE Obrót i Enea.

Kujawsko-Pomorskie. Jesteśmy klientami Enei i firmy Energa

Dodajmy, że w naszym regionie najwięcej osób otrzymuje rachunki z Enei - obszar działania tej spółki jest podzielony na pięć oddziałów dystrybucji w Polsce, jeden z nich to Bydgoszcz. Mieszkańcy Kujaw i Pomorza są również klientami firmy Energa. Rafał Gawin, prezes URE, stwierdził Podczas rozmowy w TOKże bez dalszego zamrażania cen rachunek za energię w przyszłym roku może być potencjalnie wyższy o ponad 50 proc. Według niego odmrażanie cen energii powinno być stopniowe i rozłożone w czasie.

Skomentował, że przepisy w sprawie ewentualnego dalszego mrożenia cen energii powinny być przyjęte jak najszybciej.

Tyle ogólne informacje, a to, ile konkretnie mogą płacić za prąd w 2024 r. mieszkańcy naszego województwa zapytaliśmy w Enei i w spółce Energa. Dotąd odpowiedziała nam tylko Energa.

- Operator ze względu na trwający proces rozpatrywania złożonego wniosku taryfowego nie może obecnie udzielić w tej kwestii komentarza - odpisał Grzegorz Baran, koordynator ds. kontaktu z mediami Energa - Operator SA.

Z tego, co usłyszeliśmy wczoraj w innych mediach, sprzedawcy w tej sprawie milczą zasłaniając się tajemnicą handlową. Wnioski taryfowe są poufne, więc na razie musimy opierać się na przeciekach z rynku, a te nie są optymistyczne. Bez dalszego mrożenia cen... mocno złapiemy sie za portfele.

Tak są teraz zamrożone ceny prądu - ile i dla kogo?

Dziś dzięki temu płacimy stawki na poziomie taryf ze stycznia 2022 roku. Limit zużycia prądu, pozwalający płacić niższe rachunki został w 2023 roku zwiększony, np. dla gospodarstw domowych roczny pułap wzrósł z 2000 kWh do 3000 kWh. Mniej za prąd płacą też małe i średnie firmy, samorządy oraz podmioty użyteczności publicznej.

  • I tak: dla gospodarstw domowych roczny limit powiększył się z 2000 kWh do 3000 kWh.
  • W tych z osobą niepełnosprawną wzrósł w tym roku z 2600 kWh do 3600 kWh.
  • Natomiast w przypadku Karty Dużej Rodziny oraz osób, które prowadzą gospodarstwa został podniesiony z 3000 kWh do 4000 kWh.

Jednak, uwaga, po przekroczeniu wskazanych wartości, zaczyna obowiązywać cena maksymalna na poziomie 693 zł za każde 1000 kWh. To kwota netto, do której doliczany jest VAT i akcyza. Łącznie koszt jednego 1 kWh zużytego ponad limit wynosi ok. 86 groszy brutto (dokładnie 0,8585 zł/kWh).

Tak obniżono cenę maksymalną za energię

Ponadto od 1 października br. obniżono cenę maksymalną na energię, z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Rozwiązanie dotyczy samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw, wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, jak np.: szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad niepełnosprawnymi.

Z kolei ci, którzy zmniejszą zużycie prądu o co najmniej 10 proc., otrzymają dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który będzie rozliczony w przyszłym roku.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska