Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

Trzecia edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych rozstrzygnięta
W czwartek 14 lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki trzeciej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach tego rozdania, wsparcie trafiło do gmin, na terenie których w przeszłości działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Z tej okazji w Ciechocinku zorganizowano konferencję prasową, w której uczestniczył wicewojewoda Józef Ramlau oraz parlamentarzyści z regionu toruńsko-włocławskiego - poseł Joanna Borowiak, poseł Jan Krzysztof Ardanowski i senator Józef Łyczak.
- To jest naprawdę ogromna kwota, która zasili budżety naszych samorządów. Na 107 zadań w piątym okręgu wyborczym (toruńsko-włocławsko-grudziądzkim) wpłynie kwota 220 milionów złotych. W skali kraju - żeby zobrazować, że jesteśmy całkiem pokaźnymi beneficjentami tego rozdania – to kwota prawie 4 miliardów złotych na 1884 zadania – mówił Józef Ramlau.
Na to samorządy mogą przeznaczyć otrzymane środki
Wicewojewoda podziękował też obecnym na konferencji w Ciechocinku parlamentarzystom z regionu, dodając że jest to kolejny dobry efekt pracy większości parlamentarnej.
Środki, które rząd przekazał samorządom w ramach trzeciej edycji Programu Inwestycji Strategicznych, można wykorzystać na inwestycje bliskie mieszkańcom, np. budowę dróg, żłobków, przedszkoli, modernizacje jednostek OSP, czy wiejskich świetlic.
- Program Inwestycji Strategicznych, to pierwszy taki unikatowy program, poprzez który rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera lokalne samorządy. Szczególną rolę odgrywa tutaj program adresowany do gmin popegeerowskich, bo to właśnie te gminy potrzebują szczególnego wsparcia. Jeśli chodzi o naszą część województwa, to na 46 zadań przeznaczono ponad 107 mln. zł – mówiła podczas konferencji Joanna Borowiak, poseł PiS z Włocławka.
Joanna Borowiak dodała, że są to bardzo ważne inwestycje - ważne dla ludzi i potrzebne dla rozwoju terenów, na których w przeszłości działały PGR-y.
- To między innymi inwestycje drogowe, budowa połączeń komunikacyjnych, ścieżek pieszo-rowerowych; to także inwestycja w obiekty sportowo-rekreacyjne przy szkołach przedszkolach; budowa, czy rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej. Wszystko to, co potrzebne jest naszym mieszkańcom – wymieniała Joanna Borowiak.
Te gminy z powiatu włocławskiego otrzymały wsparcie w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych
Wsparcie w ramach trzeciej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych trafiło również do sześciu gmin w powiecie włocławskim. Najwięcej (3 000 000 zł) otrzymała gmina Lubraniec na przebudowę dróg, natomiast najmniej (1 446 480 zł) na modernizację kotłowni w miejscowościach Choceń i Borzymie.
Ile otrzymały gminy z powiatu włocławskiego? Na co przeznaczą wsparcie? Szczegóły w poniższej galerii.