Funkcjonariusze CBA w Bydgoszczy w maju tego roku zakończyli czynności analityczno-informacyjne w zakresie wykorzystania przez wybrane grupy z Kujaw i Pomorza dofinansowania ze środków unijnych w ramach programu dotyczącego pomocy finansowej na rynku owoców i warzyw.
Przyglądano się kwestiom związanym z przyznaniem przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wstępnie uznanym grupom producentów owoców i warzyw pomocy finansowej na kwalifikowane koszty inwestycji ujęte w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania.
Po analizie dokumentacji okazało się, że 3 z grup producentów z województwa kujawsko-pomorskiego mogły dokonać zakupu maszyn rolniczych lub zlecić prace budowlane po znacznie zawyżonej wartości. Dalej CBA wyjaśnia, że "schemat działania polegał na wprowadzaniu dodatkowego podmiotu pomiędzy rzeczywistego wykonawcę robót budowlanych bądź sprzedawcę urządzeń a grupę producencką. Pozorny obrót usług bądź urządzeń prowadził do znacznego zwiększenia ich wartości, a w konsekwencji również kwoty dofinansowania".
To Cię może też zainteresować
Wydział Komunikacji Społecznej CBA przekazał, że taka nierzetelna dokumentacja stanowiła w kolejnym kroku podstawę do ubiegania się o refundację kosztów od ARiMR. Biuro ocenia, że zastosowany proceder miał doprowadzić do nieuzasadnionego zwiększenia dofinansowania o kwotę ponad 11 milionów złotych, tym samym mógł stanowić wyłudzenie środków finansowych, o którym mowa w art. 297 kodeksu karnego.
Teraz wyniki analizy CBA trafiły do Prokuratury Okręgowej w Toruniu oraz Prokuratury Okręgowej w Siedlcach. Posłużą w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych.
Źródło: informacja prasowa
