Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzydzieści polskich miast w obronie sprawiedliwości klimatycznej. Jak było w Bydgoszczy? [zdjęcia]

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
"Chcemy, by politycy zaczęli podejmować odważne działania związane z klimatem" - mówią organizatorzy akcji
"Chcemy, by politycy zaczęli podejmować odważne działania związane z klimatem" - mówią organizatorzy akcji Tomasz Czachorowski
"Bydgoszcz dla sprawiedliwości klimatycznej!" - pod takim hasłem odbyła się piątkowa (25.09) demonstracja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Aktywiści spotkali się na pl. Wolności, by wspólnie przemaszerować na Stary Rynek.

Akcja odbyła się w 30 polskich miastach, m.in. w Opolu, Poznaniu, Katowicach, Warszawie, Szczecinie, Trójmieście, we Wrocławiu i w Bydgoszczy.

Niektórzy kryzys odczują silniej

Tym razem mieszkańcy demonstrowali nie tylko przeciw zmianom klimatycznym, ale i wynikającą z nich niesprawiedliwością społeczną. Jak podkreśla Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, pandemia pokazała istniejące dysproporcje społeczne, związane ze zmianami klimatu. Zauważa, że choć kryzys dotknie wszystkich, to wiele społeczności odczuje jego skutki ze zwiększoną siłą.

- Na te skutki najbardziej narażone są osoby pod pewnymi względami słabsze, np. ze względu na wiek, jak dzieci czy seniorzy. Między innymi dlatego, że znacznie silniej odczuwają upały. Dotyczy to też osób o niższym statusie ekonomicznym, które nie są w stanie zabezpieczyć swoich domów przed huraganami czy powodziami - tłumaczy Dominika Lasota.

Chcemy zwrócić uwagę, że to problem globalny. Ale warto zauważyć, że, jak pokazują ostatnie wydarzenia, skutki zmian nie są tak odległe, jak mogłoby się wydawać. Doświadczamy ich także w Polsce. To choćby pożary Biebrzańskiego Parku Narodowego czy spowodowane suszą straty rolników - mówi Dominika Lasota

Jak dodaje nasza rozmówczyni, istotny jest wpływ na polityków, którzy nie podejmują odpowiednich działań, by coś zmienić. Zwraca jednocześnie uwagę, że, mimo negatywów, coś zaczyna dziać się w samym społeczeństwie.

- Mam wrażenie, że coraz więcej ludzi zauważa, że coś jest nie tak w tej relacji między nimi a naturą i chcą coś z tym zrobić. W Polsce coraz więcej ludzi jest zaangażowanych w działania na rzecz klimatu - mówi Dominika Lasota. - Zresztą nie tylko w Polsce. W tym tygodniu Chiny, państwo nr 1 pod względem emisji tych wszystkich szkodliwych substancji, zapowiedziały, że osiągną neutralność klimatyczną do 2060 r.

Wstęp do dalszych działań

Dominika Lasota zapowiada, że piątkowa akcja "Cała Polska dla sprawiedliwości klimatycznej" to wstęp do jesiennej kampanii, w ramach której aktywiści swoje postulaty będą kierowały m.in. do Unii Europejskiej.

- Chcemy, by politycy zaczęli podejmować odważne działania związane z klimatem. Mamy też zamiar wzywać polskiego premiera do sprawiedliwej transformacji - informuje Dominika Lasota.

ZOBACZ

Zobacz. FLESZ: Polski lek na COVID-19

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trzydzieści polskich miast w obronie sprawiedliwości klimatycznej. Jak było w Bydgoszczy? [zdjęcia] - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska