https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TSUE nakłada kary na Polskę. Fogiel: To nie spór prawny, a polityczny

Leszek Rudziński
TSUE nakłada kary na Polskę. Fogiel: To nie spór prawny, a polityczny
TSUE nakłada kary na Polskę. Fogiel: To nie spór prawny, a polityczny fot. adam jankowski / polska press
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości miliona euro dziennie, za niezawieszenie stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. – Przewodniczący TSUE udowadnia, że praworządność jest jak ponton. Można ją napompować praktycznie dowolnie - ocenił wicerzecznk PiS Radosław Fogiel.

„W wydanym postanowieniu wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 000 000 euro dziennie, licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub - w braku zastosowania się do tego postanowienia - do dnia wydania ostatecznego wyroku" - napisano w komunikacie opublikowanym przez TSUE pod koniec października.

Fogiel: To nie jest spór prawny, o wartości, to jest stricte polityczne

O stanowisko wobec działań TSUE pytany był w środę na antenie TVP Info wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. - Przewodniczący TSUE udowadnia, że praworządność jest jak ponton. Można ją napompować praktycznie dowolnie. To po raz kolejny pokazuje to, o czym mówiłem przed chwilą. To nie jest spór, spór który my toczymy z UE, który będzie prędzej czy później przez wiele krajów, to nie jest spór prawny, o wartości, to jest stricte polityczne – stwierdził poseł.

Reforma sądownictwa. „Trwają ostanie ustalenia”

Poliptyk mówił również o planowanej reformie sądownictwa. - Trwają ostatnie ustalenia – oświadczył Fogiel.

Dodał, że „koncepcja Sądu Najwyższego jest taka, że on ma pełnić rolę wyłącznie w tych najważniejszych już kwestiach dotyczących spraw zasadniczych, ma być też dużo mniejszy”. - Przede wszystkim chodzi o to, żeby sądy powszechne były bliżej obywateli, żeby te sprawy nie były ograniczone wyłącznie rejonem, bo są takie rejony, gdzie sędzia ma 10 spraw dajmy na to w miesiącu, a są takie, gdzie ma 110 – stwierdził.

Wyrok TSUE i kary dla Polski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 14 lipca wydał wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego, zobowiązując Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących uprawnień tej Izby, wprowadzając tak zwane środki tymczasowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

W odpowiedzi nasz rząd stwierdził, że KE nie ma środków, aby zawiesić działanie Izby, bez naruszania polskiego sądownictwa.
Z kolei 15 lipca TSUE stwierdził, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej, Vera Jourova poinformowała na początku września, że KE podjęła dwie decyzje dotyczące niezależności sędziów w Polsce. Poprosiła Trybunał Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę „za działania Izby Dyscyplinarnej, która nadal prowadzi sprawy i nie szanuje zarządzeń TSUE”.

Wobec Polski została także wszczęta procedura o naruszenie prawa europejskiego poprzez nieprzestrzeganie orzeczenia TSUE, które nakazało zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej.

Przedstawiciele polskiego rządu krytycznie ocenili działania KE, stwierdzając, że ta nie ma prawa w tym zakresie ingerować w polskie prawodawstwo.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Radziu jak często klękasz przed prezesem?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska