Osobom (najczęściej kobietom i ich dzieciom) doświadczającym przemocy w rodzinie schronienia na terenie gminy Tuchola zapewnia Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Tucholi.
Zobacz wideo: Pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracownika.
W 2020 r. z hostelu prowadzonego przez instytucję skorzystało dziewięć osób z gminy. Podczas pobytu mieli pomoc prawną, psychologiczną, medyczną, pedagogiczną i socjalną. Jaka to skala zjawiska? Każdy wyrobi sobie zdanie sam. Ale gdy dzieje się krzywda, reakcje muszą być natychmiastowe.
Aż 65 Niebieskich Kart w gminie Tuchola
W ub.r. złożono cztery zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz sześć informacji do sądu rodzinnego. Na skutek podjętych interwencji wszczęto też 65 procedur „Niebieska Karta”. Właśnie w związku z problemem przemocy w rodzinie. I to świadczy o skali przemocy. Sporej, bo każdy przypadek takiej "Niebieskiej karty" to konkretna twarz ofiary (czytaj: kobiety). Procedurę prowadzą instytucje realizujące działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Odbyło się jedno posiedzenie zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz 133 posiedzenia grup roboczych. Rodzinom nią objętym zapewniano poradnictwo prawne (pomoc w pisaniu pism do sądu, prokuratury, wyjaśnianie kwestii prawnych takich jak alimenty, rozwód, separacja, ustalanie kontaktów z dziećmi, ograniczenie władzy rodzicielskiej itp.).
Skala przemocy domowej w gminie Tuchola
Inne formy wsparcia to: pomoc psychologiczna, w tym poradnictwo indywidualne i grupy wsparcia. Przekazanie wszelkich informacji na temat możliwości skorzystania z dostępnych na terenie gminy form pomocy. Ośrodek Pomocy Społecznej kieruje też pomoc socjalną, monitoruje sytuację rodzin; współpracuje z instytucjami w zakresie wsparcia rodzin. Łączne dane to 131 osób objętych wsparciem, w tym 53 dzieci.
Ponadto podjęto działania wspierające rodziny w kryzysie w ich kompetencjach wychowawczych poprzez terapię rodzinną, przeprowadzoną w formie psychoterapii koncentrującej się na oddziaływaniu na każdego członka rodziny, w której występują trudności w utrzymaniu prawidłowych relacji. W 2020 r. z terapii rodzinnej skorzystały 23 rodziny w wymiarze 117 godzin. W ubiegłym roku z powodu przemocy w rodzinie pomoc społeczną przyznano 6 rodzinom, w tym 2 zamieszkującym na wsi.
