Na początku grudnia Fundacja "Tak dla zdrowia" przeprowadzała bezpłatne badania przesiewowe wad postawy i wzroku wśród drugoklasistów Szkoły Podstawowej nr 1. Jak pisaliśmy w "Pomorskiej", programem "Zdrowa klasa" były objęte dzieci w wieku od sześciu do ośmiu lat.
- Początek nauki w szkole to zmiana swobodnego, tzw. "przedszkolnego" trybu życia, na bardziej narzucony, wymagający kilkugodzinnego przebywania w wymuszonej pozycji - wyjaśnia Paulina Jóźwiak, rzeczniczka prasowa kampanii "Tak dla zdrowia".
Badania wzroku przeprowadzono wśród 63 uczniów, natomiast postawę zbadano 57 drugoklasistom.
- Wyniki badania wzroku wypadły dość dobrze. Ponad połowa przebadanych dzieci widzi prawidłowo - mówi Jóźwiak.
20 uczniów zaliczyło test nieznacznie poniżej normy, ale zdaniem specjalistów na razie nie jest to powód do niepokoju. Wystarczy teraz obserwacja i kontrola za rok. 10 dzieci widzi kiepsko i dostało skierowanie do okulisty.
Większym problemem są wady postawy. Wśród 57 przebadanych dzieci prawidłową postawę ma tylko pięcioro! - Największy procent stanowią dzieci skierowane na gimnastykę korekcyjną w szkole oraz w domu - 47 proc. - mówi rzeczniczka.
Rodzice czwórki dzieci powinni razem z pociechami złożyć wizytę w poradni wad postawy, by się skonsultować i rozpocząć specjalistyczne leczenie pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów.
- Większość dzieci posiada wady nabyte, spowodowane czynnikami fizjologicznymi. Istotą zaburzeń jest tutaj nawyk nieprawidłowej postawy i brak umiejętności utrzymywania właściwej postawy ciała - tłumaczy Paulina Jóźwiak.
Szczegółowe wyniki badań przekazano rodzicom przebadanych dzieci na spotkaniu zorganizowanym przez dyrekcję SP 1.
Dzieci, które powinny chodzić na gimnastykę korekcyjną albo ćwiczyć w domu, dostaną od fundacji bezpłatny, multimedialny poradnik ćwiczeń na CD.
Maluchy, które wymagają konsultacji okulistycznej, dzięki karcie "Tak dla zdrowia" mogą w jednym z punktów partnerskich wykonać okulary ze zniżką.
Badania są prowadzone dzięki darczyńcom i współpracującym firmom. W Aptekach "Tak dla zdrowia" są rozprowadzane cegiełki, które są jednocześnie kartami rabatowymi. Klienci wydają 10 zł na kartę. Przy zakupie typują szkołę lub przedszkole, w którym chcieliby, żeby odbywały się badania, a kwota zwraca im się przy zakupach.
Gdy dana placówka ma odpowiednią ilość wskazań, po porozumieniu z dyrekcją oraz otrzymaniu zgody od rodziców, realizowane są bezpłatne badania w klasach drugich.