https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tuchola. Oj, krzywe te kręgosłupy! Wyniki badań w SP 1

(RW)
sxc.hu
Lekarze sprawdzali, czy dzieciaki z SP 1 nie mają wad postawy albo wzroku. Jakie są wyniki badań? Tylko pięcioro maluszków na 57 ma prawidłową postawę ciała.

Na początku grudnia Fundacja "Tak dla zdrowia" przeprowadzała bezpłatne badania przesiewowe wad postawy i wzroku wśród drugoklasistów Szkoły Podstawowej nr 1. Jak pisaliśmy w "Pomorskiej", programem "Zdrowa klasa" były objęte dzieci w wieku od sześciu do ośmiu lat.

- Początek nauki w szkole to zmiana swobodnego, tzw. "przedszkolnego" trybu życia, na bardziej narzucony, wymagający kilkugodzinnego przebywania w wymuszonej pozycji - wyjaśnia Paulina Jóźwiak, rzeczniczka prasowa kampanii "Tak dla zdrowia".

Badania wzroku przeprowadzono wśród 63 uczniów, natomiast postawę zbadano 57 drugoklasistom.
- Wyniki badania wzroku wypadły dość dobrze. Ponad połowa przebadanych dzieci widzi prawidłowo - mówi Jóźwiak.

20 uczniów zaliczyło test nieznacznie poniżej normy, ale zdaniem specjalistów na razie nie jest to powód do niepokoju. Wystarczy teraz obserwacja i kontrola za rok. 10 dzieci widzi kiepsko i dostało skierowanie do okulisty.

Większym problemem są wady postawy. Wśród 57 przebadanych dzieci prawidłową postawę ma tylko pięcioro! - Największy procent stanowią dzieci skierowane na gimnastykę korekcyjną w szkole oraz w domu - 47 proc. - mówi rzeczniczka.

Rodzice czwórki dzieci powinni razem z pociechami złożyć wizytę w poradni wad postawy, by się skonsultować i rozpocząć specjalistyczne leczenie pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów.

- Większość dzieci posiada wady nabyte, spowodowane czynnikami fizjologicznymi. Istotą zaburzeń jest tutaj nawyk nieprawidłowej postawy i brak umiejętności utrzymywania właściwej postawy ciała - tłumaczy Paulina Jóźwiak.

Szczegółowe wyniki badań przekazano rodzicom przebadanych dzieci na spotkaniu zorganizowanym przez dyrekcję SP 1.
Dzieci, które powinny chodzić na gimnastykę korekcyjną albo ćwiczyć w domu, dostaną od fundacji bezpłatny, multimedialny poradnik ćwiczeń na CD.

Maluchy, które wymagają konsultacji okulistycznej, dzięki karcie "Tak dla zdrowia" mogą w jednym z punktów partnerskich wykonać okulary ze zniżką.
Badania są prowadzone dzięki darczyńcom i współpracującym firmom. W Aptekach "Tak dla zdrowia" są rozprowadzane cegiełki, które są jednocześnie kartami rabatowymi. Klienci wydają 10 zł na kartę. Przy zakupie typują szkołę lub przedszkole, w którym chcieliby, żeby odbywały się badania, a kwota zwraca im się przy zakupach.

Gdy dana placówka ma odpowiednią ilość wskazań, po porozumieniu z dyrekcją oraz otrzymaniu zgody od rodziców, realizowane są bezpłatne badania w klasach drugich.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska