Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tuchola. Po logistyce i krawiectwie znajdą pracę? Nowe kierunki w ZSLiT

Ramona Wieczorek [email protected] tel. 52 396 69 32
fot. rw
W zespole szkół przy Świeckiej od września ruszą dwa nowe kierunki. O transporcie i dostawach będą się uczyć przyszli technicy logistyki. A po krawiectwie będzie można otworzyć własny biznes.

Choć to dopiero początek roku, Zespół Szkół Licealnych i Technicznych już przygotowuje się do wrześniowego naboru. Zwłaszcza że ma w planie otwarcie dwóch nowych kierunków kształcenia.

- Co roku proponujemy nowy kierunek w ramach Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Tym razem wzbogaciliśmy naszą ofertę i szkoły zawodowej, i technikum - mówi dyrektor Jerzy Kornaś.

W ubiegłym roku chętni mogli wybrać zawód elektromechanika samochodowego. W tym będzie można zgłębiać tajniki kroju i szycia, zdobywając zawód krawca. W ZSLiT chcą go jednak uczyć nietypowo, bo z naciskiem na otwarcie własnej firmy. - Zauważyliśmy, że w Tucholi jest mało punktów usługowych, a zapotrzebowanie jest większe - wyjaśnia Kornaś.

Na podłożenie spodni czy zwężenie spódnicy u fachowca trzeba czekać nawet kilka tygodni.

Zdaniem Kornasia to nisza, w którą mogą wskoczyć absolwenci krawiectwa. - Tak przygotowaliśmy program, żeby byli przygotowani do otwarcia własnej działalności, by poznali cały proces technologiczny: od projektu do gotowego produktu. Chcemy przygotować do pracy nie tylko w przemyśle odzieżowym - mówi Kornaś.

A ponieważ moda interesuje nie tylko dziewczyny, może projektowania i szycia ubrań będą chcieli się nauczyć również panowie?

Kierunek nie jest zupełną nowością, bo jeszcze kilka lat temu w szkole można się było uczyć zawodu - w ramach ZSZ kierunek istniał od 1982 do 2005 r., a technikum odzieżowe działało od 1991 do 2003 r. Potem szkoły umarły śmiercią naturalną, bo brakowało chętnych. Na lokalnym rynku nie było bowiem zapotrzebowania na specjalistów od szycia. Teraz na krawiectwo mają się skusić ci, którzy chcieliby w przyszłości prowadzić w mieście małe punkty usługowe.

Reaktywacja kierunku ma jeszcze jeden plus - szkoła na starcie ma wyszkolonych nauczycieli i odpowiednią bazę. Maszyny wystarczy tylko wystawić z magazynu i odkurzyć.

Nauka potrwa trzy lata. Trzy dni w tygodniu będą się odbywały zajęcia teoretyczne, praktyki będzie można odbyć w Tucholskim Centrum Edukacji Zawodowej albo u prywatnego pracodawcy.

Będzie praca dla logistyków

Dla gimnazjalistów, którzy chcą mieć nie tylko zawód, ale i maturę, przygotowano technikum logistyczne. Nauka w nim trwa cztery lata. Absolwent będzie potrafił organizować wysyłki i dostawy, planować transport ładunku oraz negocjować jego ceny. Będzie mógł też otworzyć własną firmę kurierską. Może też liczyć na podszlifowanie specjalistycznego angielskiego, żeby umieć obsługiwać transporty międzynarodowe.

Skąd pomysł na taki kierunek? - Zrobiliśmy rozeznanie na lokalnym i regionalnym rynku pracy, zapytaliśmy też uczniów klas I i II gimnazjum - tłumaczy Jerzy Kornaś. - Jest zainteresowanie gimnazjalistów, jest też możliwość podjęcia pracy na miejscu. Poza tym w pobliskich miejscowościach takiego kierunku nie ma.

Co z kadrą? Nauczyciele z ZSLiT zdecydowali się na dokształcanie. Niebawem skończą podyplomówki, nie będzie więc potrzeby przyjmowania dodatkowych pracowników.

Przyda się odpowiednia baza dydaktyczna, bo do nauczania specjalistycznych przedmiotów nie wystarczą ławki i krzesła. Jest duża szansa na nowoczesne wyposażenie laboratorium dzięki projektowi napisanemu przez starostwo. Nauczyciele trzymają kciuki, bo wówczas uczniowie korzystaliby z naprawdę profesjonalnego sprzętu.

A jeśli się nie uda? Dyrektor nie martwi się na zapas. - Mamy jeszcze trochę czasu na wyposażenie szkoły, bo zaawansowane pomoce są potrzebne dopiero w III-IV klasie - mówi.

Czekają na chętnych

Żeby kierunki ruszyły, trzeba ok. 30 chętnych. W ZSLiT gimnazjaliści mają też do wyboru technikum mechaniczne, informatyczne, handlowe i gastronomiczne, dwuletnią szkołę zawodową w zawodach sprzedawcy i kucharza małej gastronomii oraz trzyletnią w zawodach mechanika, elektromechanika samochodowego i ślusarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska