Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tucholscy twórcy wrócili z nagrodami

Redakcja
Hafciarki z Tucholi pokazują swoje dzieła także na  wystawach na miejscu. Są zawsze  uśmiechnięte i chętne do współpracy.
Hafciarki z Tucholi pokazują swoje dzieła także na wystawach na miejscu. Są zawsze uśmiechnięte i chętne do współpracy. Janina Waszczuk
Prawie trzydziestka artystów jest doceniona za aktywność.

Żniński Dom Kultury był gospodarzem 42. zjazdu twórców ludowych z województwa kujawsko-pomorskiego, organizowanego w ramach corocznej imprezy „Jesień na Pałukach”. Podczas spotkania 112 artystów z regionu odebrało nagrody finansowe samorządu województwa.

Przeczytaj także: Strzeż się tych miejsc w regionie! Tu piją, ćpają lub żebrzą [mapa]

Zjazd to okazja do integracji, wymiany doświadczeń i podziękowania wszystkim tym, którzy poprzez twórczą pasję ocalają sztukę ludową. W ramach zjazdu było podsumowanie osiemnastej edycji konkursu aktywności artystycznej twórców ludowych. Wśród nagrodzonych znalazło się 29 twórców z powiatu tucholskiego - Krystyna Badtke, Irena i Robert Baranowscy, Hanna Behrendt, Bogumiła Błażejewska, Józef Bonk, Łucja Chyła, Jan Czupryniak, Halina Deja, Elżbieta Dylewska, Barbara Karnecka, Zygmunt Kędzierski, Józefa Klinicka, Anna Kopiszka, Hanna Kozłowska, Bogusława Kuźmińska, Iwona Lewandowska, Marian Łazarkiewicz, Krystyna Mięsikowska, Atonina Olszewska, Stanisława Parol, Łucja Pitala, Anna Przytarska, Barbara Rożniak, Halina Sala, Maria Sala, Henryk Tyda, Marianna Weilandt i Alojza Zaremba-Lipińska.

Konkurs jest jednym z podstawowych instrumentów opieki samorządu województwa nad twórczością ludową. Organizują go Stowarzyszenie Twórców Ludowych - oddział bydgosko-toruński i włocławski, urząd marszałkowski oraz Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. - To forma uznania i nagradzania twórców ludowych z naszego województwa we wszystkich dziedzinach aktywności twórczej, którzy dziełami swego talentu i wyobraźni wzbogacają dziedzictwo kulturowe naszego regionu i kraju - zaznaczają organizatorzy spotkania. - Ocenie podlega aktywność twórcza - udział w kiermaszach, wystawach, warsztatach, przekazywanie młodemu pokoleniu umiejętności.

Fundatorem nagród jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który na ten cel przeznaczył blisko 50 tys. zł.
Podczas zjazdu uhonorowani zostali również twórcy obchodzący jubileusze. Doceniono pracę Ireny Baranowskiej i Łucji Chyły - hafciarki z Tucholi - obie za 25-lecie pracy twórczej. Elżbiety Dylewskiej, Haliny Sali i Marianny Weilandt - hafciarki z Tucholi za 40-lecie pracy, natomiast Alojzy Zaremby-Lipińskiej, hafciarki z Tucholi za 45-lecie twórczości.

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Niektórzy rodzice wpadają na naprawdę oryginalne pomysły. I nie chodzi już nawet o samo brzmienie imienia, ale także o jego pisownię. Wybraliśmy dla Was najoryginalniejsze imiona, jakie nadano dzieciom w Polsce. Sprawdźcie.

Ragnar, Zara i Marietta. Najoryginalniejsze imiona polskich dzieci

INFO Z POLSKI 14.09.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska