Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tucz nakładczy zabija polskie rolnictwo - mówi minister Ardanowski. Znalazł już sposób, by temu zapobiec

Barbara Kociakowska
Produkcja trzody powinna opierać się na własnym materiale hodowlanym. Tak uważa minister rolnictwa
Produkcja trzody powinna opierać się na własnym materiale hodowlanym. Tak uważa minister rolnictwa Polska Press
Walkę z tuczem nakładczym, objęcie go 23-proc. podatkiem VAT – zapowiedział podczas wizyty w Białymstoku Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Tłumaczył, że duńscy rolnicy, którzy mają przekroczone normy środowiskowe, muszą szukać możliwości produkcji w innych krajach Europy. Robią to głównie w Rumunii i Polsce. Sami oddaliśmy ten bardzo ważny sektor produkcji rolnikom duńskim, którzy kupili największe polskie zakłady i przerabiają swoje mięso albo pozyskują surowiec z prowadzonego w Polsce tzw. tuczu nakładczego, zwanego też kontraktowym. Polega on na tym, że rolnicy użyczają swoich budynków, natomiast warchlaki i pasze otrzymują od firm, z którymi podpisali umowy. Za odchowanie tuczników otrzymują określone wynagrodzenie, niezależne od obowiązującej na rynku koniunktury.

– Niektórym gospodarzom to się podoba, ale jest to zarzynanie polskiego rolnictwa – mówił minister Ardanowski. – Jest to szkodliwe dla naszego rolnictwa.

Dodał, że wystąpił do Ministra Finansów o objęcie tuczu nakładczego 23-proc. VAT-em. Bo, jak tłumaczy, nie ma to nic wspólnego z rolnictwem, jest to usługa.

– Oczekuję, że Minister Finansów znajdzie rozwiązania, które sprawią, że tucz nakładczy nie będzie w Polsce opłacalny – mówił. – Produkcja trzody powinna się opierać na materiale hodowlanym własnym, na własnych możliwościach.

Idą na łatwiznę lub nie mają wyjścia

Co o tym rozwiązaniu sądzą podlascy rolnicy?

– Objęcie tuczu nakładczego podatkiem VAT to byłoby dobre rozwiązanie – mówi producent trzody chlewnej, który chce zachować anonimowość. – Rolnicy, którzy się tym zajmują, psują rynek. Kiedy idą święta, wstawiają warchlaki, by móc sprzedać je w czasie, kiedy są najkorzystniejsze ceny.

Czytaj też: Podlasianin walczył w Europejskim Konkursie Młodych Hodowców

Dodaje, że w praktyce jednak trudno będzie wyłuskać tych rolników, którzy zajmują się tuczem kontraktowym. Dlaczego? Bo okazuje się, że mają oni faktury na zakup warchlaków, pasz.

Podkreśla, że rolnik, który zajmuje się tuczem nakładczym jest tylko pracownikiem we własnym gospodarstwie. Dlaczego gospodarze mimo wszystko wybierają takie rozwiązanie? Z dwóch powodów. Jedni idą na łatwiznę, chcą mieć łatwiejsze życie. Natomiast druga grupa to rolnicy stojący na skraju bankructwa – ci, którym brakuje pieniędzy nawet na paszę. Oni nie mają innego wyjścia.

Producent trzody dodaje, że tucz nakładczy jest dużym zagrożeniem dla tych, którzy prowadzą normalną produkcję, gdyż zakłady mięsne zmierzają ku temu, by w przyszłości kupować trzodę tylko od rolników zajmujących się tuczem nakładczym.

Te tuczniki mają pierwszeństwo

– Już teraz producentom trzody jest dużo trudniej sprzedać tuczniki – dodaje Tadeusz Dryl, rolnik ze wsi Czaczki Wielkie. – Te z tuczu nakładczego zawsze mają pierwszeństwo.

Mówi, że w woj. podlaskim, gdzie mamy różne strefy związane z afrykańskim pomorem świń, rolnik jest zobligowany do przeprowadzenia u trzody przed sprzedażą badań krwi. Zakłady nie chcą się w to bawić, wolą postawić na tucz nakładczy.
Jak zauważa, to, że tucz nakładczy się rozwija, jest „zasługą” opłacalności. Jeśli doczekalibyśmy stabilizacji na rynku trzody chlewnej, wówczas rolnicy z pewnością hodowaliby świnie. Dodaje, że trudno winić rolników, że się na to zdecydowali lub im źle życzyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tucz nakładczy zabija polskie rolnictwo - mówi minister Ardanowski. Znalazł już sposób, by temu zapobiec - Gazeta Współczesna

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska