Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turyści już czują wiosnę i ruszają na szlaki Kujaw i Pomorza. Kalendarz imprez

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na Czerskiej Strudze, nad którą w sobotę wybiorą się uczestnicy "Kultury na świeżym", można czasem zobaczyć kajakarzy.
Na Czerskiej Strudze, nad którą w sobotę wybiorą się uczestnicy "Kultury na świeżym", można czasem zobaczyć kajakarzy. Marek Weckwerth
W najbliższych dniach dla turystów i miłośników krajoznawstwa przygotowano atrakcyjne propozycje. Z wielu wybraliśmy kilka przedstawionych w Bydgoskim Informatorze Turystycznym (BIT).

* W sobotę 24 lutego w ramach projektu „Kultura na świeżym – Kobiece Wyprawy” odbędzie się kolejna wycieczka, tym razem na około 30-kilometrowej trasie Czersk – Tuchola wzdłuż Czerskiej Strugi.

Zbiórka o godz. 7:50 na dworcu PKP Bydgoszcz Główna, odjazd pociągu Arriva o godz. 08:03, o 09:41 przyjazd do Czerska. Powrót z Tucholi pociągiem Arriva o godz. 17:34 (w Bydgoszczy o 18:54).

* Z kolei w niedzielę 25 lutego „Kultura na świeżym” zaprasza na inną trasę - Mełno – Grudziądz przez Dolinę Osy. To także ok. 30 km.

Z Mełna turyści dojdą przez Orle i osadę leśną Karasek nad meandrującą Osę (rezerwat przyrody Dolina Osy) i wzdłuż niej dojdą do Grudziądza. Zajrzymy. Ubierzcie się ciepło i weźcie jedzenie i picie.

Zbiórka o godz. 5:50 na dworcu PKP Bydgoszcz Główna, odjazd pociągu Arriva o godz., 06:04, o 07:18 przyjazd do Grudziądz, dalej przesiadka na pociąg o 07:47 (kierunek Brodnica) do Mełna (przyjazd 08:02). Powrót: z Grudziądza pociągiem (Arriva + Polregio) o 16:07 z przesiadką w Laskowicach Pomorskich (w Bydgoszczy o 17:31) lub pociągiem o 16:17 z przesiadką w Toruniu Głównym (w Bydgoszczy o 18:42). Jest też połączenie bezpośrednie pociągiem Arriva o godz. 17:35, o 19:06 przyjazd do Bydgoszczy.

Wędrówka rodzinna na ziemię dobrzyńską

W sobotę 24 lutego Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów o godz. 7.50 przy dworcu PKS na ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 8.00 nastąpi wyjazd autobusem do miejscowości Wola (kierunek Lipno).

Trasa wyprawy będzie wiodła: z Woli przez Trutowo, Hornówek, Niedźwiedzi Jar, do Steklina. Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 15 km. Po drodze uczestnicy wycieczki zapoznają się z architektura dawnych siedzib ziemiańskich położonych na ziemi dobrzyńskiej m.in. w Woli, Trutowie, Hornówku i Steklinie. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Rajd Młodych Turystów do Łoskonia

W niedzielę 25 lutego Koło Turystyczne "Wanożnik" zaprasza na 9. Rajd Młodych Turystów – Łoskoń. Jest to kontynuacja rajdów, które odbywały się przed pandemią do 2019 roku.

Zbiórka o godz. 12:00 w Bydgoszczy Fordonie (przystanek tramwajowy Łoskoń). Dojazd tramwajami linii 3 i 5 oraz autobusami linii 65Ł, 81, 95 i 97.

To też może Cię zainteresować

W Programie spacer po Łoskoniu: zajezdnia tramwajowa, stadnina koni, ścieżka przyrodnicza, pomnik przyrody, starorzecza, wały i brzegi wiślane, (ok. 5 km). Zabrać ze sobą prowiant na ognisko. Zakończenie ok. 16. Powrót komunikacją publiczną.
Rajd przeznaczony dla rodzin z dziećmi, osób z niepełnosprawnościami oraz każdego, kto chciałby pospacerować w dobrym towarzystwie i poznać fragment Fordonu.

Szczegółowe informacje i zapisy Tadeusz Frymark. Kontakt: tel. 602 239 253, e-mail: [email protected]

Gdynia – miasto z morza i marzeń

W środę 28 lutego o godz. 17:00 Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bydgoszczy zaprasza członków, sympatyków oraz Kaszubów na spotkanie do biblioteki przy ul. Dworcowej 49 w Bydgoszczy.

W trakcie spotkania Jerzy Bitner przedstawi prezentację pt. „Gdynia – miasto z morza i marzeń”. Wstęp wolny.

Włocławek i okolice

W sobotę 2 marca odbędzie się jednodniowa autokarowa wycieczka krajoznawcza do Włocławka i w jego okolice.

W programie w kolejności chronologicznej: Brześć Kujawski (zabytkowe miasteczko nad rzeką Zgłowiączką z farą, kościołem podominikańskim, ratuszem i murami obronnymi); Wieniec (pałac Kronenberga, park); Wieniec-Zdrój (najmniejsze uzdrowisko w regionie); Włocławek (dla chętnych spacer na Zawiślu do rezerwatu Kulin, w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zobaczymy dział ze słynną ceramiką z fajansu i dzieła Stanisława Zagajewskiego, spacer po mieście - katedra, rynek, bulwary, itp.

Koszt wycieczki, zależny od liczby uczestników (ok. 90 zł), obejmuje przejazd autokarem, wstępy, ubezpieczenie, itp.
Wyjazd w sobotę sprzed Leroy Merlin (ul. Toruńska 101 w Bydgoszczy) o godz. 06:30.
Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Jerzy Bitner, tel. 500 416 596.

Biegi na orientację

Czas ogłosić termin Mistrzostw Bydgoszczy w biegu na orientację! Rezerwujcie weekend 2-3 marca 2024. To 2 dni pełne emocji, 3 biegi z mapą i kompasem w niezwykle ciekawych miejscach.

Organizatorzy pierwszy raz zapraszają do biegania po Parowie Cieleszyńskim. Impreza wróci też na tereny bydgoskiego Exploseum. Poza tym pierwszy raz w historii biegi zorganizowane będą w budynkach – na kampusie Politechniki Bydgoskiej.
Szczegóły i zapisy: https://bno.bydgoszcz.pl/mistrzostwa-bydgoszczy

18. Poszukiwanie Wiosny

W sobotę 9 marca organizowany jest 18. Rajd „Poszukiwanie Wiosny” – Krajeński Park Krajobrazowy.

W programie między innymi: rezerwaty (Gaj Krajeński, Lutowo, Buczyna, Dęby Krajeńskie), kilka użytków ekologicznych i kilkadziesiąt pomników przyrody oraz wędrówka po krajeńskich lasach i bagnach, w otoczeniu rzek i jezior. Trasy piesze ok. 18 km.

Dojazd autokarem. Zbiórka w sobotę o godz. 6:20 przy Leroy Merlin (ul. Toruńska 101), odjazd 6:30 (z Fordonu – przystanek Twardzickiego/ Witosa zbiórka o 6:00). Powrót do Bydgoszczy około 19:00. Koszt przejazdu ok.60 zł (uzależniony od liczby uczestników).

Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora – Tadeusz Frymark,  tel. 602 239 253, e-mail [email protected]

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska