Warto z trasy A1 skręcić w bok w Modliborzu i dojechać do Kłóbki. Urokliwa droga prowadzi do pięknie położonej wsi - tutaj mieści się Dobrzyńsko-Kujawski Park Etnograficzny oraz otoczony parkiem dwór rodu Orpiszewskich z połowy dziewiętnastego wieku, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska - jedyna narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego. Od niedawna dworek jest udostępniony dla zwiedzających.
Jak to dawniej wyglądało?
Prace nad scenariuszem wnętrz dworu rozpoczęto w 1983 r. - Udało się wówczas przeprowadzić wywiady z Antoniną Orpiszewską - mówi Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Antonina Orpiszewska żyła w latach 1897-1987, to wdowa po Ludwiku Orpiszewskim - ostatnim przed drugą wojną światową właścicielu dworu. Zebrane materiały dały możliwość odtworzenia funkcji i wyposażenia pomieszczeń jak najbardziej zbliżonych do stanu sprzed 1939 r.
Zobacz też: Tak dawniej żyła wieś. Festyn w skansenie w Kłóbce [zdjęcia, wideo]
Spacerkiem po dworku
Ekspozycje wnętrz dworu w Kłóbce dzielą się na trzy części. W starszej, parterowej części budowli odtworzono atmosferę dworu jako siedziby ziemiańskiej, domu wielopokoleniowej rodziny Orpiszewskich - intelektualistów i patriotów. Pomieszczenia odtworzono zgodnie z przekazami historycznymi. Do dworu wróciły zgromadzone w muzeum zabytkowe obrazy, meble i inne wyposażenie pochodzące z kujawskich siedzib ziemiańskich, w tym także z Kłóbki.
W drugiej części ekspozycji, mieszczącej się w piętrowym skrzydle pałacowym, zorganizowano wystawę twórczości malarskiej mieszkanki dworu, Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej. Trzecia część ekspozycji mieści się w zabytkowych piwnicach pałacowych, gdzie odtworzono m.in. kuchnię dworską, spiżarnię i pralnię. Jest to jedyny tego typu i tej skali obiekt muzealny w województwie kujawsko-pomorskim - w 20 pomieszczeniach zgromadzono 1000 muzealiów!
Ekspozycje można oglądać codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10-18.00.
Czytaj e-wydanie »