Na specjalnej mapce znajdziemy np. firmy, które przestrzegają standardów pracy (z woj. kujawsko-pomorskiego nie ma jeszcze w bazie ani jednego takiego przedsiębiorstwa!), do produkcji wykorzystują surowce nieniszczące przyrody ("przyjazne środowisku") lub wspierające lokalne społeczności. - Wystarczy zgłosić się do nas - mówi Justyna Szambelan, koordynatorka z Polskiej Zielonej Sieci prowadzącej stronę "dobre zakupy".
Przeczytaj: Recepta na sukces? Biznes etyczny
Można też samemu dodać swoją markę. - Jeśli np. producent czy nawet dystrybutor posiada zabawki, które odpowiadają naszym kryteriom wypełnia kwestionariusz - instruuje Justyna Szambelan. - A my kontaktujemy się z nim i weryfikujemy podane informacje. Wymagamy odpowiednich certyfikatów.
Firma trafi do bazy, jeśli je posiada i otrzyma co najmniej "żółte światło" (można dostać również kolor zielony - oznaczający bardzo dobry wynik i czerwony - niedostateczny).
Ale czy znajdą się konsumenci, którzy będą zaglądać do bazy, zanim kupią produkt danej marki? - Pomysł na "dobre zakupy" powstał właśnie pod ich naciskiem. Od dawna, pytano nas: jak kupować? jak wybierać? - odpowiada koordynatorka.
Wyjaśnia, że nie ma wiarygodnych narzędzi, by móc samemu stwierdzić, czy przy produkcji danego towaru - ubrania czy detergentu nie jest niszczone środowisko. Niektóre firmy stosują tzw.
greenwashing- czyli nadają etykiety podszywające się pod ekologiczne znaczki. To ma być chwyt marketingowy, bo wiedzą, że są klienci sięgający właśnie po takie produkty.
Przeczytaj: Chińskie zabawki zabijają dzieci, które je produkują [zdjęcia z fabryki]
Przewodnik "Dobre zakupy" ma dać gwarancję, że określone wymogi są przestrzegane. Aby z niego skorzystać wystarczy wejść na stronę: www.dobrezakupy.ekonsument.pl
Portal powstał dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej.
