Twórcy ludowi nagrodzeni. W Szubinie rozstrzygnięto 58. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk [zdjęcia]

OPRAC.:
Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Ogłoszenie wyników konkursu po raz pierwszy wyłącznie online Nad. Szubiński Dom Kultury
W tegorocznej 58. już edycji Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk wzięło udział blisko 70 twórców ludowych m.in. z powiatów: nakielskiego, żnińskiego i wągrowieckiego. Wykonali oni na konkurs ponad 300 prac.

Po raz pierwszy w historii konkursu ogłoszenie wyników jury odbyło się jesienią, a nie w maju i to wyłącznie w formie online. W wydarzeniu nie wzięli udziału ani twórcy ludowi, ani też patroni imprezy, współorganizatorzy, sponsorzy, czy przedstawiciele mediów. Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć prace przygotowana została wystawa pokonkursowa, którą oglądać można w Szubinie indywidualnie do piątku18 września (ul. Św. Marcina 13), po wcześniejszym umówieniu się z organizatorami konkursu.

Do jury zaproszono w tym roku specjalistki w dziedzinie sztuki ludowej panie: Kingę Turską- Skowronek, kierownika Działu Gospodarki i Rzemiosł Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Marię Flinik-Huryn, kierowniczkę Działu Etnografii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i Bożenę Olszewską, kierownika Działu Sztuki i Estetyki Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Dokonały one oceny wszystkich 333 prac wykonanych przez 67 twórców ludowych z kilku pałuckich gmin, wśród których jest dość liczna grupa dzieci i młodzieży (25 osób).

Komu jury przyznało wyróżnienia i nagrody?

W dziedzinie haftu wyróżniono prace Wiesławy Kotarba z Wągrowca, Violetty Łochowicz z Bracholina, Marii Gruchały z Siedleczka, Barbara Nojgebauer z Mieścisk oraz Danuty Dobrzykowskiej z Rogowa.

Nagrody trzecie za haft otrzymały: Krystyny Ługiewicz (Bożejewiczki) i Krystyny Bylickiej (Koninek). Nagród drugich też dwie, a przyznano je: Marii Tomczak z miejscowości Rudnicze i Kazimierze Wesołowskiej z Rogowa. Gratulacje za pierwsze nagrody w tej kategorii należą się Iwonie Nowak z Budziszewka i Małgorzacie Bołce z Szubina. Komisja postanowiła przyznać także nagrodę specjalną.

Laureatką została Halina Kaszewska z Szubina.

- Rzeźba została zdominowana przez panów – informują nas pracownicy Szubińskiego Domu Kultury. Trzecie nagrody przypadły w tym roku Zbyszkowi Piwońskiemu ze Żnina i Erykowi Tubiszewskiemu z Kcyni. Nagrodę drugą jury przyznało Arielowi Czechowskiemu z Kcynia. Z kolei pierwsza nagroda trafiła do Piotra Marciniuka z Wągrowca. Kolejny raz z rzędu nagrodą specjalną w tej kategorii uhonorowano prace Piotra Wolińskiego, rzeźbiarza ludowego z Kcyni.

Zdobnictwo ma się dobrze

Sporo prac zgłoszono w kategorii: zdobnictwo. W tej dziedzinie wśród osób dorosłych wyróżniono: Marię Tomczak z miejscowości Rudnicze, Dominikę Komorowską-Pietroń z Szubina, Katarzynę Pietroń-Gbór z Szubina, Julię Kubiak z Szubina oraz Marię i Krystynę Kwiatkowskie z Kcyni. Trzecich nagród w tym roku nie przyznano, drugie otrzymały: Jagoda Koguciuk z Szubina, Marzena Tracz z Władysławowa, Aleksandra i Agata Maludzińskie z Wolwarku oraz Zuzanna Macioszek z Szubina.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Pierwsze nagrody dla twórców ludowych z powiatu nakielskiego: Małgorzaty Bołki z Szubina, Wiesławy Palczewskiej z Szubina Wsi i Pawła Pietronia z Szubina. Z kolei nagrody specjalnej pogratulować możemy Jadwidze Bołce z Szubina.
Młodzież idzie w ślady mistrzów

Przyznano też nagrody dzieciom i młodzieży. W dziedzinie rzeźby jury doceniło umiejętności i talent Jakuba Koniecznego, Kacpra Bubacza i Mikołaja Koniecznego (wszyscy z Kcyni), a także Piotra i Marcina Leśniewskich ze Żnina.

W zdobnictwie wyróżniono prace Nadii Stasiak z Szubina. Nagrody także trafiły do młodych twórców z Szubina: Rozalii i Natalii Krzemkowskich, Igi i Jakuba Palczewskich, Weroniki Bablikow, Kajetana Bąkowskiego, Magdaleny Lewandowskiej, Julii Wiśniewskiej, Anastazji Kwiatkowskiej, Julii Grabowskiej, Roksany Sipińskiej, Mai i Roksany Jaszak, Anity i Luizy Maludzińskich, a także Oliwii Sztok, Marceliny Kiełczyńskiej, Sandry Kapczyńskiej oraz Idalii Lipińskiej.

Komisja konkursowa doceniła też instruktorów przekazujących wiedzę o sztuce ludowej Pałuk młodemu pokoleniu: Małgorzatę Bołkę z Szubina, Wiesławę Palczewską z Szubina Wieś, Krystynę Ługiewicz z Bożejewiczek, Ewę Jaszak z Kcynia, Piotra Wolińskiego z Kcynia oraz Łukasza Napierałę ze Żnina. Gratulujemy!

"To co dał nam świat" - wspomnienie Krzysztofa Krawczyka

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie