W sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego w Somoninie rozstawiono stoiska, na których artyści prezentowali swoje prace, a uczniowie mogli się przyjrzeć, jak one powstają.
To niepowtarzalna okazja, aby młodzież mogła poznać osoby, które są zaangażowane w rozwój kaszubskiej kultury, rzemiosła, twórczości. By zrozumiała ich wartość i znaczenie.
Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej to nic innego jak edukacja regionalna, rzemiosło i twórczość ludowa rdzennych Kaszubów.
Tucholanie z Borów Tucholskich byli dodatkową atrakcją. Do Somonina pojechała aż 20-osobowa grupa twórców Borowiackiego Towarzystwa Kultury i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Na pięciu stoiskach zaprezentowali hafty, czepce, ptaszki, rzeźbę w drewnie, miody i wyroby z wosku pszczelego, publikacje regionalne i wydawnictwa promocyjne.
Wyjazd na Forum był możliwy dzięki środkom z gminnego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i realizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie projektu.
Wiodący temat spotkania w Somoninie to gry i zabawy dziecięce na Kaszubach w XIX i XX w. oraz historia tańca kaszubskiego. Zabawy i tańce prezentowały Tuchlińskie Skrzaty, szkolny zespół z Tuchlina, który jest oczkiem w głowie wójta Sierakowic. - Zespół ten od trzech lat prezentuje tradycyjne gry, zabawy dziecięce i zabawki, odkrywając je na nowo - mówi Maria Ollick. - Przed stu laty bawiono się wszystkim tym, co można było znaleźć w obejściu, w lesie i na łące. Dzieci same robiły sobie zabawki podczas wypasu zwierząt, na polach i łąkach. Najważniejsza w tym wszystkim była ich wyobraźnia i kreatywność.