
Błędem jest nie podlanie nowo posadzonych krzewów róż. Bezpośrednio po posadzeniu rośliny należy ją obficie podlać - tak, aby ziemia dobrze oblepiła korzenie. Róże potrzebują też systematycznego podlewania, jednak lepiej je podlewać rzadziej, ale obficiej zaś strumień wody należy zawsze kierować na ziemię przy podstawie krzewu. Błędem jest zraszanie roślin, które sprzyja rozwojowi chorób grzybowych liści oraz kwiatów.

PRAWIDŁOWE CIĘCIE RÓŻ
Aby róże prawidłowo rosły, rozwijały się i obficie kwitły, konieczne jest ich odpowiednie cięcie. Zakazane jest cięcie róż jesienią, gdyż staną się podatne na choroby grzybowe i wrażliwe na mróz. Dobrym terminem jest wczesna wiosna (najczęściej kwiecień). Do cięcia należy stosować ostre i czyste narzędzie, np. sekator. Cięcie wykonuje się po lekkim ostrym skosie, na wysokości ok. 1 cm nad zewnętrznym pąkiem. Zbyt niskie czy wysokie, poszarpane czy płaskie miejsce jest narażone na choroby grzybowe. Nieodpowiednie cięcie może doprowadzić również do zasychania pąków lub części pędu.

JAKA GLEBA DLA RÓŻ?
Róże należy sadzić w podłoże żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Najlepsza jest gleba piaszczysto-gliniasta, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,5). Róż nie wolno sadzić na glebach gliniastych, piaszczystych, zlewnych i w miejscach podmokłych - w takim podłożu bardzo słabo rosną.
Świeżo posadzonych róż nie należy nawozić! Zbyt wczesne nawożenie róż po posadzeniu może utrudniać ukorzenianie się krzewów, a czasem prowadzić nawet do zniszczenia systemu korzeniowego i w konsekwencji do śmierci rośliny.