W przypadku kredytu ze zmiennym oprocentowaniem wysokość rat kredytu jest uzależniona od rynkowych stóp procentowych, mierzonych odpowiednim wskaźnikiem referencyjnym. Na ich poziom wpływ ma także polityka pieniężna NBP, która jest uzależniona m.in. od poziomu inflacji oraz wzrostu gospodarczego.
Większość analityków wskazuje, że stopa referencyjna, o którą opiera się większość kredytów hipotecznych, zostanie utrzymana na poziomie 6,75%. Stopy procentowe nie rosną, zmieniają się nadal raty kredytów, póki co na korzyść kredytobiorców.
Koniecznie przeczytaj: Oni dostaną jeszcze podwyżkę w 2023 roku. Te osoby będą zarabiać więcej po zmianie płacy minimalnej
Banki raz na 3 lub 6 miesięcy aktualizują oprocentowanie kredytów. Tymczasem w ostatnim dniu pierwszego kwartału stawka WIBOR 3M spadła do poziomu 6,89 proc., z kolei wskaźnik WIBOR 6M wyniósł 6,95 proc., co jest najniższym poziomem od czerwca 2022 roku.
Co to jest WIBOR? To skrót od Warsaw Interbank Offered Rate. W uproszczeniu, to wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym, na jaką banki umawiają się, aby udzielać sobie wzajemnie pożyczek.
Tyle zapłacimy za kredyt w lipcu 2023 roku
Przygotowaliśmy dla Was zestawienie ile średnio wyniesie rata kredytu w lipcu 2023 roku, dla osób, które nie będą mogły skorzystać z bezpiecznego kredytu 2%. Szczegóły znajdziecie w galerii poniżej:
