Kompleks hotelowo-handlowo-kulturalny z restauracją i salą teatralną, zaprojektował wybitny architekt Tomasz Pajzderski (1864-1908), twórca między innymi Hotelu Bazar w Poznaniu czy wnętrza klasycystycznego pałacu w Lubostroniu. Inowrocławski hotel został oddany do użytku 19 października 1901 roku.
Budynek Basta, gromadząc w swych przestronnych salach organizacje polityczno-społeczne skupiające światłych obywateli miasta, stanowił Centrum Kultury Polskiej w przedwojennej Polsce.
Hotel położony jest w centrum Inowrocławia u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Solankowej, która prowadzi do Parku Solankowego.
Największą wartością hotelu jest ponad 100-letnia tradycja z imponującą listą sławnych gości. Zarządcy hotelu w latach międzywojennych gościli generała Władysława Sikorskiego, generała Józefa Hallera, poetę Jana Kasprowicza, powieściopisarza Jerzego Bandrowskiego, a także Prezydenta Miasta Poznania Cyryla Ratajskiego, Prezydenta Miasta Warszawy Stefana Starzyńskiego i wielu innych.
3-gwiazdkowy hotel do dyspozycji gości ma 45 pokoi. Wśród nich są apartamenty tematyczne, m.in. pokój generała Sikorskiego, w którym bywał w okresie międzywojennym.
Przy odtworzeniu jego wnętrza obsługa hotelu współpracowała z Muzeum Generała Sikorskiego w Parchaniu, gdzie znajdował się jego majątek. Pokój urządzony jest w stylu dwudziestolecia międzywojennego. Zachowały się meble z tego okresu. Ze względu na historyczną aurę apartamentu, jest on chętnie odwiedzany przez sławnych ludzi z kręgu kultury, sztuki, nauki, historii, biznesu, a także przez nowożeńców.
Ile zapłacimy za pobyt w apartamencie gen. Sikorskiego?
- Pokój historyczny gen Sikorskiego kosztuje 479 zł za dobę dla dwóch osób ze śniadaniem - informuje pracownik recepcji.
