Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyle może sobie dorobić wcześniejszy emeryt. Oto nowe limity od września 2021

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Osoby będące na wcześniejszych emeryturach mogą sobie dorobić do swoich świadczeń. Muszą jednak pamiętać o obowiązujących limitach. W dalszej części galerii zobaczysz, co zmieniło się od września 2021 roku.
Osoby będące na wcześniejszych emeryturach mogą sobie dorobić do swoich świadczeń. Muszą jednak pamiętać o obowiązujących limitach. W dalszej części galerii zobaczysz, co zmieniło się od września 2021 roku. Pixabay
Osoby będące na wcześniejszych emeryturach mogą sobie dorobić do swoich świadczeń. Muszą jednak pamiętać o obowiązujących limitach.

Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. lubuskiego, wyjaśnia, że Czytelniczka korzystająca z wcześniejszej emerytury może dorobić sobie do świadczenia. Musi jednak pamiętać o obowiązujących limitach. - Gdy je przekroczy, emerytura może zostać obniżona bądź zawieszona. Limity ustalane są co kwartał na podstawie danych o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu podawanym przez Główny Urząd Statystyczny - zaznacza Agata Muchowska.

Jakie są limity dorabiania dla emerytów od 1 września 2021 roku?

Od 1 września tego roku świadczeniobiorcy, którzy pobierają emeryturę, ale nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli dorobić bez żadnych konsekwencji do 3853,20 zł.

Jeśli osiągną przychód przekraczający 70 proc., ale nie wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 7155,90 zł, to świadczenie zostanie zmniejszone o wartość przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Wynosi ona obecnie: 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Jeżeli dodatkowe przychody przekroczą kwotę 7155,90 zł to świadczenie zostanie zawieszone. Kwoty te będą obowiązywać do 30 listopada 2021 roku.

Kto może dorabiać do emerytury bez ograniczeń?

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny) mogą co do zasady dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń i nie muszą martwić się o rozliczenia z ZUS. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego. Od 1 marca br. wynosi 1250,88 zł brutto.

Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać pobierający renty dla inwalidów wojennych. Limity nie obowiązują też inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową.

Nie przegap

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska