Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) ma nakłonić Polaków do odkładania środków na własną emeryturę, a przy okazji zmniejszyć różnicę między ostatnią wypłatą a pierwszym świadczeniem emerytalnym. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że konto można założyć w każdej chwili, bez konieczności określenia czasowego.
- Wpłaty należy dokonywać jednak przez minimum pięć lat, by po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego wypłacić środki bez konieczności zapłacenia podatku dochodowego - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Wypłata środków zgromadzonych na IKZE następuje wyłącznie na wniosek oszczędzającego, po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych lub w przypadku śmierci oszczędzającego – na wniosek osoby uprawnionej.
Tyle można odliczyć w PIT na IKZE za 2023 rok
Limit maksymalnych wpłat na IKZE ustalany jest co roku. Progi te są regularnie podwyższane. Maksymalny limit wpłat na IKZE w 2023 roku wynosił 8322 zł lub 12 483 zł dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność.
Odliczenia wpłat na IKZE dokonujemy w zeznaniu podatkowym:
- PIT-28,
- PIT-37,
- PIT-36 oraz
- PIT-36L wraz z załącznikiem PIT/O.
- Wysokość odliczenia z tytułu IKZE zależy od wysokości dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatnika, formy opodatkowania działalności gospodarczej oraz właściwej stawki podatku dochodowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - wyjaśnia Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.