
W Europie, w zależności od kraju, funkcjonują różne modele finansowania mediów publicznych. Jakie są opłaty abonamentowe w innych państwach? Pokazujemy w naszej galerii

Czechy
U naszego południowego sąsiada, podobnie jak w Polsce, obywatele zobowiązani są ustawowo do płacenia abonamentu RTV. W Polsce abonament RTV opłacany jest po zarejestrowaniu odbiornika, a w Czechach obowiązek abonamentowy powiązano z dostępem do prądu. Założono, że każdy kto ma dostęp do energii elektrycznej posiada odbiornik RTV. Jeżeli korzysta z prądu to musi płacić na rzecz państwowych mediów.
- Przedsiębiorstwa energetyczne nie zajmują się jednak pobieraniem abonamentu RTV, ani też zaległych należności z tego tytułu. Przekazują jedynie państwowym mediom listy odbiorców energii elektrycznej, czyli potencjalnych płatników abonamentu RTV. Poborcą opłat abonamentowych w Czechach, analogicznie jak u nas jest Poczta - informują w biurze prasowym Poczty Polskiej.

Czechy
Obowiązek przekazywania informacji o odbiorcach energii regulują czeskie przepisy prawa. Na podstawie list państwowi nadawcy wystawiają odbiorcom energii wezwania do zapłaty abonamentu RTV. Tak jak i w Polsce, z opłat abonamentowych w Czechach zwolnione są osoby niewidome i niesłyszące. Dodatkowo u naszego południowego sąsiada nie płacą abonamentu osoby o niskich dochodach. Opłaty abonamentowe w Czechach wnosi blisko 90 proc. obywateli tego kraju.

Niemcy
Niemcy są krajem, który finansuje media publiczne ze środków pochodzących z obowiązkowej opłaty radiowo-telewizyjnej. Instytucją wyznaczoną do poboru opłat abonamentowych jest agencja Beitragsservice współpracująca z urzędami – skarbowym i meldunkowym. Jej zadania są zbliżone do zadań Poczty Polskiej jako operatora, w naszym systemie prawnym. Po dopełnieniu obowiązku zameldowania przez obywatela, Urząd Meldunkowy powiadamia o tym fakcie stosowny Urząd Skarbowy. Do zameldowanych osób zostaje wysłane pismo powiadamiające o obowiązku regulowania opłaty RTV za dany lokal mieszkalny.