Zadzwonił do nas stały Czytelnik. - Mam 71 lat, choruję na serce. Nie jestem w stanie nosić maseczki, bo się duszę. Zostałem zatrzymany przez policję, bo nie miałem zasłoniętych ust i nosa. Moje tłumaczenia na nic się zdały. Czytałem, że są wyjątki od obowiązku u noszenia maseczek. Czy mnie również dotyczą? Kto nie musi zasłaniać nosa i ust? - dopytuje Czytelnik.
Kto nie musi nosić maseczki? Wyjaśnienia ekspert
Jarosław Rybarczyk, główny specjalista w Biurze Komunikacji Ministerstwa Zdrowia, wyjaśnia, że od 16 kwietnia 2020 roku do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki. - Jednak tego obowiązku nie stosuje się m.in. w przypadku osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane - mówi Jarosław Rybarczyk.
Jak dodaje, z tego obowiązku wyłączone są dzieci do 4. roku życia, u których może być problem zasłanianiem ust lub nosa w przypadkach spowodowanych stanem zdrowia, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i głębokim, całościowymi zaburzeniami rozwoju (np. w związku z nadwrażliwością sensoryczną w okolicach twarzy taką jak spektrum autyzmu lub fikcjami np. związanymi ze strachem przed śmiercią w związku z zakryciem części twarzy) albo niesamodzielnością.
Co ważne, stan zdrowia jest zawsze kwestią indywidualną. - W przypadku chorób płuc oraz chorób wewnętrznych nie powinno stosować się żadnych wykluczeń co do zasłaniania ust i nosa, o ile dana osoba przestrzega zaleceń lekarskich, czyli przyjmuje leki i nie ma zaostrzeń choroby - zaznacza Jarosław Rybarczyk.
Tutaj musimy nosić maseczki - Do kościoła, sklepu i na rynek w maseczce
Na stronie gov. pl znajdziemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące obowiązku noszenia maseczek. Jeśli podróżujemy samochodem sami lub z bliskimi, z którymi mieszkamy lub z dzieckiem do 4 lat - nie ma obowiązku zasłaniania twarzy. Jeśli jednak jedziemy z pasażerami z którymi nie mieszkamy - musimy zasłonić usta i nos.
Taki sam nakaz obowiązuje w miejscach kultu religijnego. Jedynie kapłani, którzy odprawiają obrzęd, są zwolnieni z tego obowiązku. Usta i nos trzeba zasłaniać także we wszystkich obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach. Nie dotyczy jedynie pracowników tych miejsc, którzy nie mają kontaktów z klientami, np. magazyniera rozładowującego towar na zapleczu. Natomiast kasjer, który obsługuje klientów, musi mieć zakryte usta i nos.
