Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tym uczelniom w Polsce udzielono najwięcej patentów. Sprawdź! Takie uczelnie wyższe to prawdziwe kopalnie wynalazców!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Są zdolni i pełni zapału do pracy, a ich wynalazki mają szansę zmienić w przyszłości świat. Takich osób w Polsce zdecydowanie nie brakuje, co pokazują dane dotyczące udzielonych patentów. Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej przygotował raport, zawierający ranking uczelni, które w 2021 roku otrzymały największą liczbę patentów. Co ciekawe, w pierwszej trójce nie znajduje się żadna placówka ze stolicy. Sprawdź, które uczelnie w Polsce to prawdziwe kopalnie wynalazców --->
Są zdolni i pełni zapału do pracy, a ich wynalazki mają szansę zmienić w przyszłości świat. Takich osób w Polsce zdecydowanie nie brakuje, co pokazują dane dotyczące udzielonych patentów. Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej przygotował raport, zawierający ranking uczelni, które w 2021 roku otrzymały największą liczbę patentów. Co ciekawe, w pierwszej trójce nie znajduje się żadna placówka ze stolicy. Sprawdź, które uczelnie w Polsce to prawdziwe kopalnie wynalazców --->Karolina Misztal
Są zdolni i pełni zapału do pracy, a ich wynalazki mają szansę zmienić w przyszłości świat. Takich osób w Polsce zdecydowanie nie brakuje, co pokazują dane dotyczące udzielonych patentów. Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej przygotował raport, zawierający ranking uczelni, które w 2021 roku otrzymały największą liczbę patentów. Co ciekawe, w pierwszej trójce nie znajduje się żadna placówka ze stolicy.

Co roku Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej przygotowuje raport, w którym prezentuje dane statystyczne m.in. dotyczące patentów udzielonym uczelniom. W praktyce oznacza to ranking uczelni ułożonych pod względem liczby zgłoszonych wynalazków z przeróżnych dziedzin.

Uczelnie z największą liczbą wynalazców w Polsce

W 2019 roku na podium znalazły się: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (121 udzielonych patentów), na drugim Politechnika Lubelska (118), a na trzecim Politechnika Łódzka (101).

Czytaj też:Polacy uciekają z tych miejsc! Dlaczego nikt nie chce tam mieszkać? Gminy z największym spadkiem liczby ludności w Polsce

Z kolei w 2020 roku na pierwszym miejscu znów znalazł się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (85), na drugim Politechnika Łódzka (73), a na trzecim Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (70).

Jak ranking przedstawiał się za to w 2021 roku? Wśród placówek, które zajęły trzy pierwsze miejsca, uplasowały się uczelnie zarówno te, będące w czołówce już w poprzednich latach, jak i nowe.

Dokładna lista wszystkich uczelni z największą liczbą udzielonych patentów dostępna w galerii.

Nowe wynalazki w Polsce

Jak można przeczytać w raporcie przygotowanym przez Urząd Patentowy RP, w 2021 roku do Urzędu wpłynęło łącznie w trybie krajowym i międzynarodowym 4267 zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych, w tym 4199 zgłoszeń w trybie krajowym. Zgłoszeń wynalazków wpłynęło łącznie 3488, z czego 3430 zgłoszeń w trybie krajowym i 58 zgłoszeń w trybie międzynarodowym. Podmioty krajowe dokonały 3377 zgłoszeń wynalazków, podmioty zagraniczne zaś – 111 takich zgłoszeń. W odniesieniu do zgłoszeń wzorów użytkowych statystyka przedstawia się następująco: wpłynęło łącznie w obu trybach 779 zgłoszeń, z czego 769 zgłoszeń w trybie krajowym i 10 zgłoszeń w trybie międzynarodowym. Podmioty krajowe dokonały 722 zgłoszeń wzorów użytkowych, natomiast podmioty zagraniczne – 57 takich zgłoszeń.

Co m.in. zostało opatentowane? Jak podaje portal wprost.pl, na Politechnice Lubelskiej opatentowano np. układ do bezstykowego transferu energii pomiędzy pojazdami elektrycznymi, łącznik implantu ucha środkowego o regulowanej sztywności czy wykorzystanie popiołów jako materiałów funkcjonalizowanych stosowanych w inżynierii środowiska, budownictwie i rolnictwie. Na Politechnice Łódzkiej m.in. urządzenie do rehabilitacji szczękowej czy ultraszybki wyłącznik hybrydowy prądu stałego przeznaczony zwłaszcza dla trakcji kolejowej czy układ automatycznego doboru stężenia desfluranu podawanego w złożonym ogólnym znieczuleniu. Przykładami patentów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu są sposób produkcji kwasu kynureninowego, który można wykorzystać m.in. w leczeniu ubytków nabłonka rogówki oka czy urządzenia do pomiaru przemieszczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska