Jak czytamy na profilu Facebook-a Macieja Glamowskiego Prezydenta Grudziądza: "Pani Karola Skowrońska od lat związana jest z Grudziądzem. Od 1966 roku pracowała w naszej Bibliotece, a w latach 1975-2007 była jej dyrektorem. Pełniła wiele funkcji na rzecz kultury i promocji naszego miasta. Przypominam, że pani Karola w styczniu tego roku otrzymała Nagrodę Grudziądzkiego Flisaka, którą wręczyłem Jej osobiście podczas koncertu "Karnawału czar".
Od lat Karola Skowrońska również działa w Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, gdzie kultywuje bogate tradycje kawaleryjskie. Za swe zasługi w pielęgnowaniu historii jazdy polskiej Karola Skowrońska otrzymała honorowe członkostwo dziewięciu pułków kawalerii II RP i jako jedyna kobieta – tytuł Honorowego Rotmistrza.
"Dzięki Karoli Skowrońskiej przetrwało wiele cennych pamiątek przeszłości, a grudziądzkie tradycje nie wymarły, lecz cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem. Przyznanie tytułu Honorowego Obywatela będzie dla niej w pełni zasłużonym wyróżnieniem, uhonorowaniem wielu jej zasług na polu krzewienia tradycji i popularyzacji naszej regionalnej historii" - Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Karola Skowrońska urodziła się 19 lipca 1944 roku w Wieluniu. Ukończyła studium bibliotekarskie w Jarocinie i filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1966 roku jest członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy
Polskich. Należała do grona organizatorów Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury, powstałego w 1976 roku. Była jego pierwszym, długoletnim prezesem (do 2007 roku).
Dotąd tytuł Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza był przyznany trzynaście razy, ostatni raz w 2009 roku, kiedy to Rada Miejska wyróżniła w ten sposób ks. Infułata Tadeusza Nowickiego. W tym gronie dotąd jest zaledwie jedna kobieta. Jest nią Salomea Sujkowska, założycielka grudziądzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej i współzałożycielka Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, która tytułu Honorowego Obywatela uzyskała w 1992 roku.
