- Celem działalności Koła jest poszerzanie wiedzy i zainteresowań studentów kulturą starożytnej Grecji, Rzymu, również Bliskiego Wschodu - źródeł cywilizacji łacińskiej - mówi Marcin Paszke, student IV roku i prezes Koła Naukowego Studentów Archeologii Antycznej WNH UMK. - Archeologia zajmuje się odkrywaniem piśmiennictwa filozofów i wykopaliskami, z których dowiadujemy się o korzeniach naszej cywilizacji. Kultywujemy ponadczasową mądrość i umożliwiamy przyszłym archeologom rozwój naukowy - dodaje.
- Współpracujemy z instytucjami naukowymi i kulturalnymi oraz organizujemy imprezy popularyzujące archeologię i kulturę antyczną - twierdzi Agata Racław , studentka IV roku archeologii. - Cykliczne wykłady wygłaszane przez profesorów z różnych ośrodków z kraju i z za granicy umożliwiają nam powiększenie wiedzy archeologicznej i stanowią atrakcję dla miłośników tejże nauki; podobnie jak projekcie filmów o tematyce starożytnej - uważa Agata. Następna projekcja odbędzie się w dniu 26 lutego br.
- W zeszłym roku zorganizowaliśmy wyjazd naukowy do Warszawy i Krakowa. Studenci ze specjalizacji antycznej uczestniczą też w wykopaliskach prowadzonych na terenie starożytnej Nikonion, kolonii greckiej położonej nad Morzem Czarnym w okolicach Olgi - mówi Marcin.
W ramach ubiegłorocznego Dnia Historyka młodzi archeolodzy zorganizowali pokaz kuchni antycznej, podczas którego zrekonstruowali potrawy, podobno smaczne, na podstawie oryginalnych przepisów starożytnych. W tym roku planują I Toruńskie Spotkania ze Starożytnością, w programie których przewidziano koncert orkiestry antycznej w Dworze Artusa, warsztaty muzyczne, prezentację kuchni greckiej i rzymskiej oraz spektakli inscenizowanych przez teatr "Perpetuum Mobile", a także szereg wykładów i pokazów filmowych.
U źródeł cywilizacji
Rafał Zgorzelski
W UMK funkcjonuje Koło Naukowe Studentów Archeologii Antycznej (www.starozytnosc.his.uni.torun.pl). Jego opiekunem jest prof. Nicholas Sekunda z Zakładu Archeologii Antycznej WNH UMK.