Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice Wyszogrodu jeszcze czekają na odkrycie

(my)
R. Mieszek
Zakończyły się już wykopaliska archeologiczne w miejscu dawnego Wyszogrodu w Fordonie. Ekipa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika chciałaby kontynuować badania, bo najciekawszych znalezisk można dopiero się spodziewać.

Wykopaliska przeprowadzano na zlecenie bydgoskiego ratusza. Na miejscu Wyszogrodu i pobliskiej cegielni stanąć ma bowiem nowe osiedle mieszkaniowe.

Bitwa o Wyszogród w bydgoskim Fordonie [zdjęcia]

Badaniami zajmowali się naukowcy i studenci Instytutu Archeologii UMK oraz studenci poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Ekipą kierowali dr Jacek Bojarski, dr Marcin Weinkauf (współautor badań) oraz prof. dr hab. Wojciech Chudziak, sprawujący nadzór naukowy.

- Przebadaliśmy pięć arów powierzchni (pięćset metrów kwadratowych - dop. aut.), czyli część północną i wschodnią osady przedgrodowej oraz cmentarz - mówi dr Bojarski. - Znaleźliśmy między innymi dziesięć grobów z przełomu XIII i XIV wieku. To groby bez wyposażenia. Odkryliśmy także wczesnośredniowieczną półziemiankę o powierzchni ponad trzydziestu metrów. Była dość spora jak na ten okres. Były w niej fragmenty ceramiki, gwoździe, noże, grzebienie z poroża. Co ciekawe - znaleźliśmy tam czaszki kóz. Oznacza to, że w pomieszczeniu mieszkali nie tylko ludzie. Ten budynek mógł zostać zniszczony gwałtownie, kiedy kozy były w środku - dodaje naukowiec z UMK.

Archeologiczna tajemnica na Rybim Rynku w Bydgoszczy [zobacz zdjęcia]

Archeolodzy liczyli na to, że znajdą ślady częściowo murowanego kościoła, który miał stać w Wyszogrodzie. Nic straconego. - Pobieżnie zbadaliśmy warstwy bliżej cegielni. Na cenniejsze znaleziska dopiero możemy natrafić. Jeśli oczywiście miasto będzie tym zainteresowane - kończy dr Bojarski.

Wyszogród powstał w XI wieku, choć jak głosi legenda w 997 roku zatrzymał się w nim św. Wojciech. Twierdza została zdobyta przez Krzyżaków 12 maja 1330 roku. Najeźdźcy zburzyli i spalili gród, podgrodzie i kościół. Pod groźbą śmierci zakazali ich odbudowy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska