W XVI wieku Olędrzy przybyli na nasze tereny, uciekali głównie z Holandii przed prześladowaniami religijnymi. Osadnicy ci byli wyznawcami jednego z surowych odłamów protestantyzmu (stąd określenie menonici).
Jak funkcjonowanały wsie olęderskie w XVI‐XVIII w. w dolinie Dolnej Wisły? Jaki były ich zwyczaje, ubiory, kuchnia, hodowla bydła, uprawy, czy obrzędy religijne? Odpowiedzi na te, i inne pytania poznamy podczas sesji naukowej. Swój udział zapowiedzieli także prelegenci z Niemiec i Holandii. Wydarzenie wsparła Ambasada Królestwa Niderlandów.
Sprawdż też: Powrót Olędrów. To ostatni etap odtwarzania wsi w Wielkiej Nieszawce
Na prelekcjach się nie skończy. Uczestnicy przekonają się, jak smakowała menonicka kuchnia, pomogą im w tym panie z KGW. Będzie też okazja wybrać się do Olęderskiego Parku Etnograficznego na przedstawienie teatru „Janek Wędrowniczek” - zobaczymy posiedzenie rady gminnej wg wilkierza wsi olęderskiej Wielka Nieszawka z drugiej połowy XVIII wieku. W programie także zwiedzanie wału przeciwpowodziowego, cmentarza i kościoła pomennonickiego w Małej Nieszawce. Zainteresowani mogą odwiedzić mennonicką chatę w Chrystkowie (wyjazd autokarem). Sesji towarzyszą spotkania i konferencje w Osieku nad Wisłą, Złotorii, Lubiczu.
