Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót Olędrów. To ostatni etap odtwarzania wsi w Wielkiej Nieszawce

Redakcja
Kto zajrzy do Wielkiej Nieszawki, przeniesie się do tradycyjnej wsi olęderskich osadników z przełomu XIX i XX wieku. Pod Toruniem powstaje bowiem muzeum na świeżym powietrzu - park etnograficzny. Na jakim etapie jest przedsięwzięcie? Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Trzy pełne zagrody już stoją, uporządkowany został również historyczny cmentarz menonicki. Tutaj liczy się każdy detal, więc nad aranżacją wnętrz domostw oraz wystaw czuwają fachowcy z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Powstają drogi dojazdowe i ścieżki, sieć wodociągowa. Aby park jak najlepiej odzwierciedlał krajobraz wsi, nie zabraknie w nim drzew, krzewów, sadów, ogrodów warzywnych, ale także pól uprawnych. 

 

Przeczytaj również: Wiejskie klimaty w Muzeum Ziemi Krajeńskiej

 

- Lokalizacja skansenu została wybrana nieprzypadkowo - podkreśla Piotr Całbecki, marszałek. -  Historia Wielkiej Nieszawki jest ściśle z osadnictwem olęderskim związana. Menonici przybyli tu w XVI wieku, zakładając wieś z domem modlitwy i jednocześnie gminę wyznaniową. Jeszcze w początkach XX wieku był to jeden z głównych ośrodków tej społeczności.

 

Olęderski park etnograficzny czyli część toruńskiego etnografika, jest poświęcony codziennemu życiu przybyszów z zachodniej Europy, głównie z Holandii. W XVI wieku przynieśli do naszego kraju wysoką kulturę rolną, wiejską samoorganizację. Menonici czyli wyznawcy jednego z odłamów protestantyzmu, byli uchodźcami religijnymi. Uciekali przed prześladowaniami. 

 

Skansen pod Toruniem to rekonstrukcja wioski, którą etnografowie opisują jako mała rzędówka bagienna. Pasjonaci historii zobaczą trzy zagrody składające się z sześciu zabytkowych obiektów mieszkalnych i gospodarskich. Przeniesiono je z terenu Doliny Dolnej Wisły, pochodzą z XVIII i XIX w. 

 

Jako pierwsza pod Toruniem znalazła się drewniano-murowana chata przeniesiona z Gutowa w gminie Wielka Nieszawka. Kolejnym zabytkiem, które zyskał nowe życie była zagroda Olędrów z Niedźwiedzia koło Świecia. Swoje miejsce znalazła też zagroda z Kaniczek w Pomorskim.  

 

Powrót Olędrów. To ostatni etap odtwarzania wsi w Wielkiej Nieszawce

 

Powrót Olędrów. To ostatni etap odtwarzania wsi w Wielkiej Nieszawce

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska