Wyjazdy na zagraniczne praktyki powoli stają się tradycją dla uczniów z Zespołu Szkół nr 2 im. mjra. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. - To efekt skutecznego sięgania po programy umożliwiające takie wyjazdy, a konkretnie przygotowania takich projektów, by miały szansę na pozyskanie funduszy na wyjazdy – mówi Roman Paczkowski, koordynator programu i inicjator zagranicznych praktyk. - Już cztery razy uczniowie naszej szkoły wyjeżdżali na praktyki do Niemiec i raz do Anglii. Byli to przyszli gastronomicy, kelnerzy i hotelarze. W konsekwencji otrzymali wiele certyfikatów i uprawnień, które przyczynią się do zwiększenia ich atrakcyjności na rynku pracy.
W tym roku na młodzież z „Hubala” czeka kolejna wyprawa w ramach projektu „Europejska praktyka kluczem do sukcesu”. Do Lipska pojedzie 15-osobowa grupa uczniów klas I i II technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunem. - Na wyjazd pozyskano dofinansowanie w wysokości blisko 37 tysięcy euro – opowiada Roman Paczkowski. - Dzięki temu uczniowie nie poniosą żadnych kosztów związanych z pobytem w Niemczech.
Młodzież będzie zdobywać doświadczenie pomocne w przyszłej karierze. - Zagraniczna praktyka to integralna część szkolenia zawodowego – opowiada koordynator programu. - Ma na celu rozwój zawodowy uczestników. Umożliwia też nabycie praktycznych umiejętności i pozwala porównać poziom wiedzy uczniów z oczekiwaniami stawianymi przez zagranicznych partnerów.
Nie spędzą jednak całego czasu na doskonaleniu się w zawodzie. - Będzie to też okazja, by lepiej poznać język i kulturę zachodnich sąsiadów, bowiem gospodarze zaplanowali dużo atrakcji, m.in. wycieczki do Drezna i Berlina – dodaje koordynator.
Wszystkie dotychczasowe wyprawy miały szansę realizacji dzięki działającemu przy szkole Stowarzyszeniu Przyjaciół Zespołu Szkół imienia majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Tegoroczny wyjazd został zatwierdzony do realizacji i otrzymał dofinansowanie w ramach programu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) i jest realizowany przy współpracy z niemiecką firmą VITALIS w Lipsku.
