Inowrocław. I LO im. Jana Kasprowicza ma Astrobazę
Budowa szkolnego obserwatorium pochłonęła prawie 4,2 mln zł. Ponad połowę środków przekazała Unia Europejska.
Prace ruszyły 1 września 2010 roku. Miesiąc później trzeba było je przerwać, bo budowlańcy natrafili na niezidentyfikowane szczątki. Na miejsce przybyli archeolodzy. Szybko okazało się, że nie było to sensacyjne znalezisko. Kości należały do... konika polskiego, który padł po II wojnie światowej.
W styczniu ub. r. prace budowlane wznowiono. Wczoraj Astrobaza została uroczyście otwarta.
Przygotowywali się
Społeczność I LO przygotowywała się do otwarcia obserwatorium już od kilku lat. W 2009 roku w szkole odbył się cykl wykładów astronomicznych pod wspólnym tytułem "A jednak się kręci".
W tym samym roku przedstawiciele "Kaspra" wzięli udział w szkoleniu dla opiekunów Astrobaz. Rok 2010, to z kolei zakup sprzętu - teleskopu pomocniczego. Obecnie w szkole są cztery wysokiej klasy teleskopy.
Dla wszystkich miłośników astronomii
Wstęgę do nowo wybudowanej Astrobazy przecięli wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa i starosta Tadeusz Majewski. - Dajemy wam wędkę, którą będziecie łowić gwiazdy - podkreślił starosta.
Z kolei Rafał Łaszkiewicz, dyrektor I LO zauważył: - Mamy doskonały obiekt wyposażony w bardzo dobry sprzęt. Chcemy, by ta Astrobaza służyła wszystkim miłośnikom astronomii. Już wokół niej skupiają się nasi absolwenci, zwycięzcy olimpiad astronomicznych.
Przeczytaj także: Powstaną następne astrobazy w regionie. Wiemy, gdzie!
O tym, że korzystający z Astrobazy mogą liczyć na wsparcie i pomoc naukowców UMK wToruniu zapewniał profesor Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz absolwent "Kaspra".
Natomiast o technicznych możliwościach Astrobazy i o tym, co dzieje się w kosmosie opowiadał Eugeniusz Mikołajczak, nauczyciel I LO, kierownik pracowni astronomicznej.
W liceum uruchomiono specjalną stronę internetową - www.astrokasper.pl. Znaleźć tam można nie tylko aktualne informacje o tym, co dzieje w Astrobazie, ale także i te związane ze zjawiskami astronomicznymi, jakie w najbliższym czasie obserwować będzie można nad naszymi głowami.
Czytaj e-wydanie »