Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie piszą egzamin gimnazjalny. W jednej szkole został on odwołany

EA
Egzamin piszą uczniowie z Gimnazjum Powiatowego w Rypinie.
Egzamin piszą uczniowie z Gimnazjum Powiatowego w Rypinie. Tomasz Błaszkiewicz
Niemal wszyscy uczniowie z regionu przystąpili dzisiaj do pierwszej części egzaminu gimnazjalnego. Szkołom udało się skompletować komisje. Tylko jedna placówka musiała egzamin odwołać.

Potwierdziły się nasze wczorajsze informacje o tym, że gimnazjaliści z Podwieska w gminie Chełmno egzaminu humanistycznego dziś nie napisali. - Dyrektor nie może zebrać niezbędnej liczby osób do komisji - poinformował nas Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno. - Jest duże prawdopodobieństwo, że egzamin się nie odbędzie.

Dziś pani dyrektor podała, że egzaminu nie ma. Trudnej sytuacji nie chciała jednak komentować. Więcej o sprawie przeczytasz tutaj : W szkole w Podwiesku nie odbył się dzisiejszy egzamin

Jak poinformował Tadeusz Dąbrowski, dyrektor Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, w rejonie bydgoskim egzaminy gimnazjalne odbędą się we wszystkich szkołach.

Urząd Miasta Włocławka poinformował, że egzaminy zostaną przeprowadzone we wszystkich włocławskich szkołach.

- Informujemy, że dziś, punktualnie o godz. 9 we wszystkich szkołach we Włocławku, rozpoczną się zaplanowane egzaminy gimnazjalne - jeszcze dzisiaj rano (10 kwietnia) zapewniało biuro prasowe włocławskiego magistratu.

Zobacz także:Gimnazjaliści rozpoczynają egzaminy mimo problemów ze skompletowaniem komisji

Jak ustaliliśmy, problemów nie powinno być również w rejonie toruńskim.

Także we wszystkich szkołach podstawowych administrowanych przez miasto Inowrocław egzaminy gimnazjalne rozpoczęły się.

Gimnazjaliści z grudziądzkiej "ósemki" tuż przed wejściem na salę egzaminacyjną. Mieli dobre nastroje.

Wszystko wskazuje na to, że we wszystkich gimnazjach w Grudz...

Wszystko wskazuje na to, że we wszystkich gimnazjach w Grudziądzu egzaminy dziś odbędą się zgodnie z planem. Zgodnie z informacjami biura prasowego grudziądzkiego ratusza: "we wszystkich grudziądzkich szkołach zapewniono dziś warunki do przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych". To oznacza, że we wszystkich szkołach w mieście egzaminy odbywają się.

Bez kłopotów dla uczniów rozpoczął się egzamin w Zespole Szkół na osiedlu Rządz. Do testu przystąpiło ponad 90 uczniów.

- Dopiero we wtorek, gdzieś między 17 a 18 udało się skompletować komisje egzaminacyjne - mówi Marek Bergmann, dyrektor szkoły. Wtedy na stronie internetowej placówki opublikował komunikat, że egzamin się odbędzie.

W tej szkole strajkuje cała załoga z wyjątkiem trojga nauczycieli. Strajkujący nauczyciele stanęli w szpalerze i oklaskami witali uczniów wchodzących na salę egzaminacyjną. "My z wami, wy z nami" - do uczniów mówiła jedna z nauczycielek.

Sławomir Wittkowicz, szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ poinformował, że według informacji związków, egzaminy gimnazjalne odbędą się wszędzie. - Nie mamy sygnałów, aby gdzieś do tego egzaminu nie doszło.

Powiedział też, że dziś nie są planowane rozmowy z rządem, na razie nie ma żadnych propozycji. - Docierają do nas sygnały, że do pracy w komisjach nadzorujących egzaminy w regionie zostali oddelegowani przedstawiciele służb mundurowych, m.in. Lasów Państwowych i straży pożarnej, posiadający uprawnienia pedagogiczne - mówi Róża Lewandowska, wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP. - To pokazuje, jak ogromna jest determinacja nauczycieli, którzy nie zamierzają zawieszać strajku.

Pod znakiem zapytania było przeprowadzenie egzaminu w oddziale gimnazjalnym w Nowej Wsi Królewskiej. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Płużnicy, w strukturach którego jest oddział gimnazjalny w Nowej Wsi Królewskiej, wysłała wczoraj do Kuratorium Oświaty informację, że nie ma możliwości zorganizowania w swojej szkole komisji egzaminacyjnej. Rozmawialiśmy dziś z dyrektor tej szkoły, Elżbietą Małek. - Udało się zorganizować komisję egzaminacyjną - mówi "Pomorskiej", potwierdzając, że egzamin jest właśnie przeprowadzany. - Przewodniczącym jest ksiądz proboszcz - mówi. - W komisji jest także pani z Urzędu Gminy z wykształceniem pedagogicznym oraz nauczyciel z Książek - dodaje.

Egzaminy gimnazjalne nie były natomiast zagrożone w Gimnazjum w Książkach. Nauczyciele tej szkoły zadeklarowali, że na czas egzaminów zawieszą strajk. Dziś nie zmienili decyzji - egzaminy trwają bez zakłóceń.

Jak zapewniał nas wczoraj wójt gminy Dębowa Łąka Stanisław Szarowski, egzaminy gimnazjalne miały się odbyć także w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące. Dzisiaj potwierdził nam pracownik tej szkoły, że egzaminy gimnazjalne właśnie trwają.

Także we wszystkich szkołach na terenie gminy Ryńsk, czyli w szkołach w Myśliwcu, Ryńsku i Zieleniu zorganizowano komisje egzaminacyjne. - Egzaminy odbywają się zgodnie z planem, bez zakłóceń - mówi Marzena Prusakowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Myśliwcu. I dodaje: - 100 proc. uczniów przystąpiło do egzaminu.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie także wykazują się właśnie wiedzą z historii i wiedzy o społeczeństwie. Już wczoraj zapewniano "Pomorską", że egzamin zostanie przeprowadzony. Mamy dziś potwierdzenie - trwa właśnie egzamin w Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie.

- Dziś w regionie strajkują 864 placówki oświatowe na 1002 ogółem - informuje Jacek Kempski, prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału ZNP w Bydgoszczy. - Jest to 86,2 proc. wszystkich placówek.

***

ZOBACZ: EGZAMINY GIMNAZJALNE W REGIONIE

***

Jeszcze wczoraj nie było wiadomo, czy wszędzie się odbędą. Dyrektorzy szkół dwoili się i troili, aby skompletować komisje nadzorujące testy. Strajk nauczycieli trwa nadal.

Niemal do ostatniej chwili uczniowie, rodzice i nauczyciele czekali na informacje, czy egzaminy zostaną przeprowadzone. Pierwsze informacje były wręcz alarmujące. Mówiło się nawet o tym, że będą szkoły, w których nie uda się przeprowadzić egzaminów ze względu na braki kadrowe.

Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy od kilku dni apelowało do wszystkich osób, które mają uprawnienia pedagogiczne, aby zgłosiły się do nadzorowania egzaminów. Nie muszą być to nauczyciele. Takie rozwiązanie umożliwia nowe rozporządzenie MEN, które weszło w życie w zeszłym tygodniu. W związku z tym, na przykład we Włocławku braki w komisjach nadzorujących będą „łatać” urzędnicy i pracownicy jednostek podległych ratuszowi. W komisji gotowy jest nawet zasiąść Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka, bo ma uprawnienia pedagogiczne.

Strajk szkolny. 8 kwietnia 2019 w Bydgoszczy

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska