Szkolnictwo zawodowe wraca do łask! Pracodawcy powiedzieliby: nareszcie! W szkołach podległych powiatowi włocławskiemu ta tendencja już się rysuje!
W Zespole Szkół im. Władysława Reymonta w Chodczu w nowym roku szkolnym też zapewne nie zostanie ut-worzona klasa w liceum ogólnokształcącym. Powód? Nie ma chętnych. Natomiast dużym zainteresowaniem cieszy się szkoła zawodowa, kształcąca między innymi w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. A w nowym roku szkolnym chodecki Zespół Szkół będzie kształcić w dwóch nowych specjalnościach - mechanik - monter maszyn i urządzeń oraz operator urządzeń przemysłu chemicznego.
Jak powiedziała nam dyrektor Zespołu Szkół, Grażyna Wiliń-ska, utworzenie tych specjalności ma związek z podpisaniem umowy z firmą „Apis”, która deklaruje przyjęcie uczniów na praktyki i ewentualne zatrudnienie. - Zainteresowanie tymi specjalnościami w naszej szkole już jest- podkreśla dyrektor Wilińska. - Widać to po podaniach, które składają uczniowie.
Jak przebiega nabór do Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Choceniu i Społecznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej? Jak się dowiedzieliśmy, kształceniem zawodowymi interesuje się o wiele więcej uczniów niż ogólnokształcącym. Najpopularniejsze kierunki? To między innymi te kształcące w zawodzie sprzedawca, kucharz, elektryk.
Szkoły zawodowe coraz popularniejsze? - To są nasze pobożne życzenia - mówi Arkadiusz Ciechalski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu, prowadzonego przez Ministerstwo Rolnictwa. - Zwłaszcza, że mamy w perspektywie niż demograficzny.
Od września w Zespole Szkół w Kowalu nowość - będą tu zdobywać wykształcenie nie technicy mechanizacji rolnictwa, ale też technicy mechanizacji i agrotroniki.