Przyjmuje się, że około 3-3,5 procenta populacji po użądleniu przez pszczołę, osę lub szerszenia może zareagować ciężką reakcją anafilaktyczną. Leczeniem o wysokiej skuteczności jest odczulanie. Oprócz odczulania zalecana jest jednak profilaktyka, czyli zabezpieczenie się w preparaty antyalergiczne typu steryd doustny czy lek przeciwhistaminowy, a przede wszystkim w adrenalinę podawaną domięśniowo ampułkostrzykawką w sytuacji awaryjnej.
Na szczęście sami możemy się chronić. Przede wszystkim kierujmy się zdrowym rozsądkiem, szczególnie w sezonie letnim. Podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu zrezygnujmy z picia napojów z zamkniętych pojemników typu puszka. Zdarza się, że wpadnie do niej owad i wtedy grozić nam może użądlenie w śluzówkę. Takie przypadki zagrażają zdrowiu i życiu. Poza tym, jeżeli mamy wiedzę, że zostaliśmy użądleni przez pszczołę, możemy usunąć żądło - najlepiej pęsetą, tak by go nie zgnieść i nie dostarczyć kolejnej porcji jadu. Użądlone miejsce można schłodzić i przyjąć leki przeciwhistaminowe. W razie wątpliwości skorzystajmy z porady lekarskiej.
Zwróćmy uwagę na objawy, które pojawią się po użądleniu owada. Występują trzy typy reakcji po użądleniu owadów błonkoskrzydłych. Pierwszą jest reakcja miejscowa, czyli obrzęk i zaczerwienienie o wielkości poniżej 10 centymetrów. Powinno ustąpić w ciągu 24 godzin, nawet bez leczenia. Kolejnym przypadkiem będzie duża reakcja miejscowa, podczas której wielkość rumienia sięgnie powyżej 10 centymetrów. Wtedy zalecam, aby pacjent skorzystał z pomocy lekarza rodzinnego. Trzeci typ reakcji to wstrząs anafilaktyczny. Jeżeli to nastąpi, pacjent powinien pilnie zgłosić się do oddziału specjalistycznego lub szpitalnego oddziału ratunkowego.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jerzy Brzęczek nowym selekcjonerem reprezentacji Polski
Źródło:vivi24