Udar Mózgu - objawy
- niedowład lub porażenie połowicze
- zaburzenia czucia najczęściej jednej strony ciała
- zaburzenia połykania
- dezorientacja połączona z utratą przytomności
- uczucie osłabienia, czkawka, nudności
- zaburzenia mowy oraz rozumowania słów
- zaburzenia widzenia, a także podwójne widzenie,
- zaburzenia ruchów gałek ocznych
- zaburzenia chodzenia z utratą równowagi i zawrotami głowy
- silny ból głowy
- niedowład mięśni twarzy.
Oddział neurologii zajmuje się rutynowo leczeniem trombolitycznym udaru. Mówiąc najogólniej - pacjentowi ze świeżym udarem mózgu podawany jest lek, który rozpuszcza zakrzep w naczyniu. Dzięki temu w okolicy mózgu, w której pojawił się niedostateczny dopływ krwi, powraca przepływ krwi. Wtedy jest szansa, że nie dojdzie do zawału mózgu, czyli udaru. W przypadku tej choroby najważniejszy jest czas. Jeśli wystąpią pierwsze symptomy udaru to pacjent musi od razu znaleźć się w szpitalu.
Objawy udaru mózgu. Jak szybko do szpitala?
W przypadku tej choroby najważniejszy jest czas. Jeśli wystąpią pierwsze symptomy udaru to pacjent musi od razu znaleźć się w szpitalu.
Przeczytaj także: Przedłużono areszt dla oprawców małego Tomusia z Grudziądza
- Do czterech i pół godzin od wystąpienia pierwszych objawów. W tym okresie możemy zastosować nowoczesne leczenie trombolityczne, po tym czasie już nie - mówi dr n. med. Barbara Masłowska, ordynator Oddziału Neurologii i Leczenia Padaczki z Pododdziałem Udarowym w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy.
Trombektomia. Nowatorska metoda leczenia udaru mózgu.
Źródło:
TVN
Udar mózgu. Jakie szanse na powrót do normalnego życia?
Pacjenci leczeni trombolitycznie rokują lepiej - zarówno, jeśli chodzi o przeżycie, jak i późniejsze inwalidztwo. Mają większe szanse na odzyskanie sprawności. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy udar jest inny. Nie jesteśmy w stanie określić, jaki będzie przebieg tej choroby u danego pacjenta. Rehabilitację zaczyna się od razu. Najpierw są to ćwiczenia przy łóżku, potem w sali gimnastycznej.
Udar mózgu - przyczyny
Nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, w tym migotanie przedsionków i hipercholesterolemia. Poza tym palenie tytoniu, które jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia udaru.