Do tej pory Polska zgłosiła 16 obszarów Ramsar. Oprócz trzech nowo ustanowionych, jest to sześć parków narodowych (Biebrzański, Narwiański, Poleski, Słowiński, „Ujście Warty”, Wigierski), pięć jezior (Druzno, Karaś, Łuknajno, Siedmiu Wysp, Świdwie), torfowiska położone w Karkonoszach, a także kompleks stawów rybnych w okolicach Milicza.
Jak informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, jest najstarszą światową konwencją poświęconą ochronie środowiska przyrodniczego. Najcenniejsze obszary są wyróżniane przez ich wpisanie na listę obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu, tzw. obszarów Ramsar.
Stronami Konwencji Ramsarskiej jest 169 państw, które wyznaczyły razem 2 293 obszary Ramsar o łącznej powierzchni ponad 225 mln ha.
Ujście Wisły, które właśnie znalazło się na liście Ramsar, znajduje się w województwie pomorskim. Składa się z dwóch osobnych części największego estuarium w Polsce - ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego. Część zachodnia w dużej części pokrywa się z rezerwatem przyrody „Ptasi Raj” (obejmuje wschodni brzeg ujścia tzw. Wisły Śmiałej). Część wschodnia obejmuje główne ujście Wisły - tzw. Przekop Wisły - wraz z piaszczystymi łachami oraz otaczającymi je wodami Morza Bałtyckiego, gdzie znajduje się rezerwat przyrody „Mewia Łacha”.
Obszar jest jedną z najważniejszych w kraju ostoi dla przelotnych i zimujących ptaków wodno-błotnych związanych z wybrzeżem. Jest to jedyne w kraju miejsce gniazdowania rybitwy czubatej oraz jedno z najważniejszych krajowych lęgowisk rybitw białoczelnej i rzecznej. Główne w Polsce miejsce występowania fok szarych oraz jedyne w Polsce miejsce, gdzie odnotowano rozród foki pospolitej.