Spis treści
- Informacje medialne o wyjazdach Ukraińców z Polski pojawiają się przez jakiś czas w przestrzeni medialnej, ale na razie nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości - wskazuje w rozmowie z Monday News Andrzej Drozd z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. - Z uwagi na trwającą wojnę, liczba uchodźców zwiększa się stopniowo, choć, oczywiście, nie ma tak znacznego charakteru, jak w roku rozpoczęcia wojny.
Na co skarżą się cudzoziemcy? Problemy płacowe...
O ile jest w naszym kraju kontrola nad ich zatrudnieniem w polskich firmach, gorzej wygląda sytuacja z ukraińskim pracodawcą. Jeśli skarżą się, to najczęściej, że nie jest im wypłacanie wynagrodzenie.
- Jako PIP mamy największy problem mamy z kontrolowaniem firm ukraińskich, a tam przeważnie są zgłaszane problemy płacowe - powiedział Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy.
Sąsiedzi Azjaci. Coraz częściej
- W ostatnich tygodniach przyjechało do nas wielu Azjatów, aż tylu ich tutaj jeszcze nigdy nie widziałam. Pracują przy rozbiorze kurczaków - opowiada pani Halina, która mieszka w domu niedaleko ubojni drobiu w Jezuickiej Strudze w powiecie inowrocławskim. - Jeszcze rok temu najczęściej z obcych języków słychać było ukraiński, ale sporo tych cudzoziemców wyjechało. Pewnie tam, gdzie zarobią więcej.
Według statystyk, pracę w kujawsko-pomorskich firmach najczęściej podejmują obywatele Ukrainy, Białorusi i Indii.
Kto do nas przyjeżdża?
Liczba cudzoziemców pracujących legalnie w naszym kraju stale rośnie.
- Na koniec sierpnia 2024 r. liczba pracowników z zagranicy, zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS, przekroczyła 1 mln 168 tys. osób. W porównaniu do danych z końca grudnia 2023 roku to wzrost o prawie 40 tysięcy - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim i dodaje: - Od lat najliczniejszą grupą wśród obcokrajowców pracujących w kraju i w naszym regionie są obywatele Ukrainy. Pod koniec sierpnia w całym kraju ubezpieczeniom społecznym podlegało 773,3 tys. obywateli Ukrainy, czyli o 14 tys. więcej niż w grudniu 2023 r. Natomiast na Kujawach i Pomorzu pod koniec sierpnia mieliśmy niemal 28,9 tys. osób z Ukrainy i jest to wzrost o ponad 2 tys. w porównaniu do grudnia 2023.
Drugą liczną grupą obcokrajowców przyjeżdżających do Polski w celach zarobkowych są obywatele Białorusi. Na koniec sierpnia liczba legalnie zatrudnionych Białorusinów wyniosła 133,9 tys., na Kujawach i Pomorzu - 3,2 tys. Przez 8 miesięcy przybyło ich odpowiednio o ponad 4,5 tys. i 648 osób. Dość silną reprezentację wśród pracowników w Polsce mają też Gruzini. W kraju jest ich niemal 27,3 tys. W porównaniu do grudnia 2023 r. jest ich więcej o ponad tysiąc.
W naszym województwie trzecią liczną grupą obcokrajowców, po Ukraińcach i Białorusinach są obywatele Indii - 988, a dopiero potem Gruzini - 926. W porównaniu do danych z końca ubiegłego roku w naszym regionie nastąpił wzrost obywateli Indii o 84 osoby, a Gruzinów o 149.
Na Kujawach i Pomorzu wzrosła także liczba pracujących cudzoziemców z takich państw, jak np.:
- Kolumbia (o 323 osoby),
- Mołdawia (o 104 osoby),
- czy Zimbabwe (o 82 osoby).
Natomiast odnotowano niewielki spadek liczby ubezpieczonych z pochodzeniem np.:
- algierskim (o 16 osób),
- tureckim (o 7 osób)
- czy marokańskim (6 osób).
Wybierają legalne umowy o pracę
Obcokrajowcy nie tylko podejmują pracę w naszym kraju, ale też tworzą miejsca pracy etaty, zakładając firmy. W kraju działalność prowadzi ponad 66,3 cudzoziemców, w regionie ponad 2,2 tys. Jednak większość cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym to zatrudnieni na umowę o pracę. W kraju stanowią oni 58 proc. wszystkich pracujących obcokrajowców, w regionie 44,1 proc. Pozostali pracują na umowach zlecenia lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek.
