UKW dementuje, że korty na Polonii były nieużywane "latami". Przerwa miała być tylko w pandemii

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Jeszcze w marcu nawierzchnia na kortach pozostawiała wiele do życzenia. W maju wyłoniono nowego zarządcę obiektu
Jeszcze w marcu nawierzchnia na kortach pozostawiała wiele do życzenia. W maju wyłoniono nowego zarządcę obiektu Nadesłane
Korty zmodernizowane za ponad 600 tys. zł w ramach unijnego RPO wcale nie leżały odłogiem od 2014 roku, informuje rzecznik UKW. Wcześniej opublikowaliśmy zdjęcia z marca tego roku, na których widać było ich zniszczoną nawierzchnię. Przerwa miała trwać tylko od 2020 roku, z powodu koronawirusa.

Zobacz wideo: Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy

Wracamy do sprawy kortów tenisowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ulicy Sportowej 2. Od maja zarządzają nimi dwie bydgoskie firmy, które wygrały konkurs na najemcę obiektu. Gdy w czerwcu właściciel odrzuconej firmy skierował do uczelni prośbę o udostępnienie treści zwycięskiej oferty, miał się rzekomo dowiedzieć, że... oferta została zwrócona oferentowi na jego wniosek.

W notatce z wyboru najkorzystniejszej oferty na najem kortów, informowano też, iż sposób oceny opierał się na kryteriach "podstawowych", jak i - co podnoszą przedsiębiorcy, którzy odpadli w konkursie - na "dodatkowych, tj. marka, stabilność finansowa, możliwości inwestycyjne".

To Cię może też zainteresować

Zapytaliśmy o tę sytuację rzecznika UKW.

- Uniwersytet nie miał obowiązku korzystać z procedur Prawa Zamówień Publicznych. Wykorzystano formę ogłoszenia. Przeanalizowano szereg aspektów, w tym m.in. doświadczenie w prowadzeniu działalności sportowo-rekreacyjnej oraz ofertę finansową - Tomasz Zieliński, rzecznik UKW odpowiada na pytanie o tryb wyboru nowego zarządcy kortów.

- Najlepszą okazała się oferta firm wymienionych w artykule, która oprócz stabilnych warunków finansowych, jako jedyna zaproponowała w ofercie zabudowę kortów na własny koszt w 2021 roku.

Koszt modernizacji kortów, finansowany z RPO wyniósł 604.296,68 zł. A cały projekt Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu na UKW wart był ponad 12,6 mln zł. CEKFIS, którego częścią są korty tenisowe, podlega Działowi Obsługi CEKFiS i Kanclerzowi Uczelni". Tę funkcję pełni Renata Malak. Działalność dydaktyczna podlega Prorektorowi ds. Studenckich i Jakości Kształcenia."

To są korty użytkowane sezonowo

Kiedy po raz pierwszy informowaliśmy o sprawie kortów na Polonii, cytowaliśmy słowa informatora: - Od 2014 roku obiekt był pozostawiony sam sobie. Niszczał - mówił jeden z bydgoskich przedsiębiorców.

"Korty UKW położone są na wolnym powietrzu, bez zadaszenia, używane są sezonowo" - czytamy w odpowiedzi Tomasza Zielińskiego. "Po pracach remontowo-modernizacyjnych, na kortach prowadzono zajęcia dydaktyczne zgodnie z planami nauczania oraz zajęcia fakultatywne, służące rozwojowi sportu na UKW. Korty udostępnione zostały także nieodpłatnie pracownikom i studentom UKW oraz studentom innych bydgoskich uczelni. Prace przygotowawcze do sezonu, a później konserwacyjne, prowadzono zgodnie z bieżącymi, sezonowymi potrzebami. Od 2020 roku do dziś korty nie są używane do celów dydaktycznych z powodu pandemii."

- W okresie wykorzystywania kortów do działalności dydaktycznej (przed pandemią), prowadzono bieżące czynności związane z utrzymaniem kortów, w tym m.in.: wałowanie, uzupełnianie mączki, stabilizowanie linii, podlewanie kortu przed każdą grą, równanie kortu po każdej grze siatką, odchwaszczanie, dbanie o czystość widowni - informuje Zieliński. - W roku 2021 (nadal w warunkach pandemii i wstrzymania zajęć dydaktycznych) podjęto decyzję o oddaniu kortów w dzierżawę najemcy zewnętrznemu. Utrzymanie kortów scedowano na podmiot wyłoniony w kwietniu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie